Nauka programowania od małego

REKLAMA

W gąszczu zajęć pozalekcyjnych, na które coraz częściej rodzice posyłają swoje dzieci, ciężko czasami zdecydować się na jedne, które będą idealne dla malucha. W natłoku ofert i propozycji jawią się zarówno zajęcia artystyczne, sportowe oraz wiele innych. Jednak nie zawsze zajęcia, które nam się podobają, są dostosowane do wieku malucha albo w przyszłości będą nieść za sobą wymierne korzyści dla jego rozwoju. Ciekawą opcją są warsztaty programowania dla dzieci, dające możliwości uczestniczenia w nich od najmłodszych lat aż po wiek nastoletni.

Nauka programowania dla dzieci 7+.

Jest to najczęstszy etap w życiu dziecka, podczas którego wysyłane jest one pierwszy raz na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Maluch idąc do szkoły, zaczyna rozumieć ideę nauki, przyswajania wiedzy i zorganizowanych zajęć. Umiejętności zdobywane na warsztatach koderskich dla tej kategorii wiekowej, to ogrom bodźców działających na wszechstronny rozwój i pomagających im w łatwiejszym przyswajaniu wiedzy szkolnej. Ale to nie wszystko. Warsztaty programowania dla tak małych dzieciaków to stawianie przed nimi wyzwań dotyczących pobudzania ich do kreatywności, a nawet uczące je komunikacji z resztą świata. Są to też ich pierwsze, nieco bardziej edukacyjne wycieczki w świat cyfrowej rzeczywistości, rozrywki i zabawy. One, pod okiem nauczyciela stają się odpowiedzialną aktywnością, a nie pustym wypełniaczem czasu.

A co dla przedszkolaka?

Niektóre szkoły dla małych programistów mają swoim programie także kodowanie dla dzieci w wieku przedszkolnym np. Zaprogramowani.com. Jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie? Jeżeli są to zajęcia bazujące na nieinformatycznych zabawach i aktywnościach, są one na pewno w jakiś sposób przydatne i rozwijające. Jednak przy wyborze tego typu szkoły, należy pamiętać, że nauka programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym powinna skupiać się na interakcji malucha z rzeczywistym światem (tak, nadal można to połączyć), a nie wyłącznie z elektronicznymi gadżetami.

Czy warto uczyć dziecko programowania od najmłodszych lat?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Jak najbardziej. Pamiętajmy tylko, żeby zajęcia dodatkowe dla dzieci z programowania były dostosowane dla obecnego poziomu rozwoju naszej pociechy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki