Naczynia ze szkła kryształowego – dlaczego warto w nie zainwestować?

REKLAMA

Naczynia ze szkła kryształowego kilkanaście lat temu były obowiązkowym elementem każdego domu. Mimo że na kilka lat popadły w zapomnienie, obecnie znów wracają do łask. Szkło kryształowe jest materiałem wyjątkowo uniwersalnym – doskonale sprawdzi się zarówno w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach, jak i w bardziej nowoczesnych mieszkaniach. Dlaczego warto w nie inwestować?

 

Czym jest szkło kryształowe?

Szkło kryształowe to bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła, która jest stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Sekretem powstania naczyń wykonanych z tego materiału jest ołów. To właśnie dzięki temu pierwiastkowi wyroby stają się bardziej miękkie, co sprawia, że rzeźbienie czy nadawanie fantazyjnych kształtów jest łatwe do wykonania. Ze szkła kryształowego produkowane są zarówno dekoracyjne figury, jak i wspomniane naczynia – kieliszki, szklanki, wazy, misy czy dekantery.

Powrót do trendów

Szkło kryształowe wielu osobom kojarzy się z babcinym salonem, gdy na stole obowiązkowym elementem była ozdobna patera czy waza. Obecnie odchodzimy od wzorów wykorzystywanych w przeszłości, stawiając na nowoczesne, minimalistyczne formy. Dzięki swojej uniwersalności każdy bez większych trudności dobierze naczynia wykonane ze szkła kryształowego do swojego gustu. Przykładem mogą być zestawy niemieckiej firmy Shott Zwiesel, które znajdziesz na stronie https://agusto.pl/435-szklo-krysztalowe-shott-zwiesel. Oprócz trwałości wyróżniają się również brakiem ołowiu i baru w składzie.

Nie tylko do domowego użytku

Kieliszki, szklanki czy inne naczynia wykonane ze szkła kryształowego warto posiadać we własnym domu, jednak coraz więcej restauracji, kawiarni decyduje się na zakup elementów wyposażenia wykonanych z tego materiału. Szkło kryształowe doskonale prezentuje się na ozdobnych dekanterach do wina, kraszuarkach, które podane do stołu nie tylko będą praktyczne, ale jednocześnie piękne. Taka ozdoba sprawi, że spożywanie posiłków w danym lokalu stanie się prawdziwą przyjemnością. Szkło gastronomiczne w ogromnym stopniu wypływa na prezentację całego posiłku, co skutecznie może zachęcić lub zniechęcić gościa restauracji do spożywania podanego dania.

Szkło kryształowe – dlaczego warto?

Wysokiej jakości szkło kryształowe wyróżnia się wysoką odpornością na stłuczenia czy ukruszenia. Obecnie produkowane naczynia nie niszczą się również na skutek nagłych zmian temperatury. Wykorzystywane procesy produkcyjne sprawiają, że w porównaniu z naczyniami sprzed kilkunastu lat, te obecnie dostępne do zakupu są znacznie bardziej wytrzymałe i funkcjonalne. Aby odpowiednio dbać o szkło kryształowe warto myć je ręcznie. W celu przywrócenia kryształom blasku warto wykorzystać roztwór składający się z wody i octu, w proporcjach 1 litr wody i 1/3 szklanki octu, w którym obmyjemy naczynia.

Decydując się na zakup naczyń wykonanych ze szkła kryształowego, możemy zdecydować się na zakup pojedynczych naczyń lub wybrać pełen komplet. Bez względu na to, po którą wersję ostatecznie sięgniemy, możemy być pewni, że szkło kryształowe przykuje uwagę i stanie się prawdziwą dekoracją.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki