Na komendę za “światełko” na rynku

W kwietniu, kiedy strajkowali nauczyciele, w Jaworznie pojawiły się inicjatywy, które miały wesprzeć ich i okazać solidarność. Na rzecz nauczycieli powstał społeczny komitet, na rynku zapalono też symboliczne światełko do nieba. Strajk się zakończył, sprawa ucichła, ale nie dla wszystkich pozostała bez konsekwencji. 

REKLAMA

Obywatele mają prawo manifestować. To prawo zapisane w konstytucji. Niezależnie od najszczytniejszych intencji, warto jednak pamiętać, że każde zgromadzenie należy zgłosić w urzędzie gminy lub centrum zarządzania kryzysowego. Jak się okazuje, warto to zrobić nie tylko ze względu na bezpieczeństwo uczestników, ale i własne.

– Jak ustalono w toku prowadzonych czynności, zgromadzenie nie miało charakteru spontanicznego i w rozumieniu przepisów Ustawy Prawo o Zgromadzeniach wymagało zgłoszenia w magistracie i uzyskania stosownego pozwolenia. Zebrany w tej sprawie materiał został przesłany do Sądu Rejonowego w Jaworznie celem oceny pod kątem ewentualnego zaistnienia wykroczenia, podkreślam – wykroczenia – komentuje sytuację rzecznik prasowy KMP w Jaworznie, asp. sztab. Michał Nowak. 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki