Klimatyzacja w aucie – zadbaj o jej czystość i swoje zdrowie

REKLAMA

Klimatyzacji w samochodzie zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Zakładamy, że jeśli tylko chłodzi, wszystko jest w porządku. Niestety to błąd. Jeżeli nie będziemy o klimatyzację dbać, możemy sobie poważnie zaszkodzić.

Niebezpieczne drobnoustroje

W układzie klimatyzacji panuje wysoka wilgotność, co niestety sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Jeżeli poczujemy podczas działania chłodzenia nieprzyjemny zapach, najpewniej oznacza to, że znajdują się w nim kolonie drobnoustrojów.

Najgroźniejszą z bakterii pojawiających się w klimatyzacji jest Legionella pneumophila, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Co prawda zgonów nią spowodowanych jest w Polsce „zaledwie” kilkanaście rocznie, ale już zachorowań – setki. Powszechniejsze jednak są zapalenia płuc, wywołane także innymi bakteriami zamieszkującymi układ chłodzenia oraz grzybami.

Pośród chorób mniej groźnych, ale bardzo uciążliwych są między innymi alergie. Często zdarzają się także chroniczne zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych oraz powierzchniowe (czy nawet narządowe) grzybice. Nie konserwując układu chłodzenia, ryzykujemy także pojawieniem się lub nasileniem astmy oskrzelowej.

Samodzielne odgrzybianie

Aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z klimatyzacji, należy regularnie przeprowadzać procedurę odgrzybiania. Powinno się to odbywać co roku, najlepiej wiosną, aby pozbyć się skutków działania wilgoci w powietrzu obecnej szczególnie jesienią i zimą. Odgrzybianie można przeprowadzać także częściej i samodzielnie. Służą do tego takie preparaty jak środek do odgrzybiania TEC-2000.

Produkt to jednorazowy aplikator zawierający skondensowaną substancję o bardzo małych cząsteczkach, która nie opada i dociera do każdego zakamarka systemu klimatyzacji. Jej składniki mają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i zapachowe połączone w proporcjach zapewniających długotrwały efekt.

Po zastosowaniu TEC-2000 Airco Freshener eliminuje zapach wilgoci i stęchlizny, pojawiający się szczególnie przy włączeniu układu klimatyzacji. Usunięcie nieprzyjemnej woni to jednak tylko pożądany efekt uboczny wyeliminowania grzybów i bakterii. Ich usunięcie pozwala korzystać z klimatyzacji bez szkody dla zdrowia.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki