czwartek, 25 kwietnia, 2024

JAK ZADBAĆ O ERGONOMIĘ PRACUJĄC PRZY KOMPUTERZE?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJAK ZADBAĆ O ERGONOMIĘ PRACUJĄC PRZY KOMPUTERZE?

JAK ZADBAĆ O ERGONOMIĘ PRACUJĄC PRZY KOMPUTERZE?

- Advertisement -

Praca przy komputerze choć wydaje się łatwa i przyjemna, w rzeczywistości wiąże się ze sporym obciążeniem mięśni naszego organizmu. Do tego pojawiający się stres, nieprawidłowa dieta, zbyt mało ruchu i przestaje już być tak kolorowo. Nasz organizm ewolucyjnie nie jest przystosowany do przebywania wiele godzin w jednej (siedzącej) pozycji. Jak zatem właściwie organizować pracę aby negatywny wpływ na nasz organizm był jak najmniejszy? Zapraszam do lektury!

 

Ergonomia stanowiska biurowego 

Na początek należy właściwie ustawić wszystkie elementy stanowiska pracy. Krzesło obrotowe powinno być wyposażone w podłokietniki, wyprofilowane oparcie pleców oraz regulację wysokości. Regulacja podłokietników czy oparcie głowy to wyposażenie dodatkowe, które nie jest obowiązkowe do zapewnienia przez pracodawcę. Monitor powinien być tak ustawiony aby jego górna krawędź była na linii wzroku pracownika. Warto zwrócić uwagę na pozycję nadgarstków. Jeśli są nadmiernie wygięte ku górze należy zastosować podkładkę żelową. Warto dodać iż nie powinno pracować się dłużej niż 4 godziny w ciągu doby przy laptopie. Należy wtedy podłączyć komputer przenośny do zewnętrznego monitora, myszki i klawiatury.

 

Sposób siedzenia

Ergonomia nie będzie działać jeśli sprzęt, który użytkujemy nie będzie wykorzystywany we właściwy sposób. Jeśli pracownik pracuje w pozycji półleżącej to nie ma tu mowy o zachowaniu zdrowych pleców. Taka pozycja powoduje uciśnięcie nerwu kulszowego czego konsekwencją mogą być silne bóle. Jednak nawet kiedy będziemy siedzieć prawidłowo, na całym siedzisku, nie zastąpi to ruchu. Nasz organizm jest stworzony do ruchu, dlatego pomimo właściwej organizacji pracy i prawidłowej pozycji – powinniśmy tak często jak to możliwe przerywać pracę siedzącą i zmieniać pozycję, wstać oraz chodzić.

 

Ochrona wzroku 

Nasz wzrok przystosowany jest przez wiele lat ewolucji do obserwacji otoczenia, obiektów które są daleko i blisko, wokół nas, dużej ilości zieleni. Dziś kiedy zasiadamy przed monitorem na 8 godzin nasz wzrok się bardzo męczy. Dlatego warto zadbać o właściwe nawilżanie gałek ocznych poprzez zamykanie ich na dłużej po 15-20 minutach pracy, ćwiczenia mięśni gałki ocznej oraz ćwiczenia akomadacji. Promieniowanie elektromagnetyczne z monitorów już nie jest szkodliwe tak jak kiedyś, jednak sposób wykonywania pracy, tj. obserwacja monitora, który jest w jednej odległości cały czas – już tak.

 

Dbałość o ruch i nawodnienie

Nic nie zastąpi ruchu. Nawet najdroższe i najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy. Dlatego warto się ruszać w pracy i po pracy. Chodzić schodami, parkować dalej samochód lub wyruszać do lub z pracy z dalszego przystanku. Nawodnienie organizmu pełni równie ważną rolę. Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu wody nasza krew jest bardziej płynna, lepiej transportuje składniki odżywcze oraz odbiera produkty przemiany materii. W organiźmie jest więcej tlenu, a to sprawia iż mamy więcej energii.

 

Paweł Sereda

Główny Specjalisa ds. BHP

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...