Papierosy znajdują się na szczytach list najpopularniejszych uzależnień w Polsce i na Świecie. Badania pokazują że 80% palących chciałoby rzucić, ale nie potrafi tego zrobić. Badania pokazują ponadto, że „palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów w Polsce”.

REKLAMA

Statystki mówią, że nałóg palenia ten powoduję ponad 40 % przedwczesnych zgonów wśród mężczyzn w średnim wieku. Rzucanie palenia – wszyscy znamy ten problem, często widzieliśmy lub doświadczaliśmy tego jak ktoś próbował rzucić i po pewnym czasie do papierosów wracał. Ponad jedna osoba na dziesięć w Polsce pali papierosy i mimo, że ta liczba na szczęście maleje to przyjrzeliśmy się temu co można zrobić żeby rzucić ten trudny i niezdrowy nałóg.

Okazuję się, że nie tylko my podjęliśmy ten temat, badacze już dawno sprawdzili skuteczność różnych metod. W badaniach przeprowadzonych dla Time Magazine naukowcy wykazali, że jest metoda statystycznie 15 razy bardziej skuteczna niż rzucanie z pomocą silnej woli. Metoda, która cechuję się najlepszą skutecznością to według naukowców hipnoterapia, jest to terapia rzucania papierosów wykorzystująca hipnozę. Żeby dojść do takich wniosków naukowcy przestudiowali wyniki ponad 600 indywidualnych badań z udziałem ponad 72 000 osób. Co ciekawe raport w American Journal of Clinical Hypnosis wykazał ponadto, że powodzenie w przypadku rzucania palenia z hipnozą wynosi 90,6%.

Udaliśmy się więc do specjalisty i zapytaliśmy się Jaworznickiego hipnoterapeuty (Adam Aniszewski, Transformacja Gabinet Hipnozy i Hipnoterapii) z czego wynika tak wysoka skuteczność i na czym polega zasada rzucania palenia z hipnozą. Wykazał on, że najważniejsze w zespole objawów uzależnienia od papierosów są te poznawcze i behawioralne, są one związane oczywiście z naszą psychiką. W naszej podświadomości zapisane są pewne reakcję, emocję, nawyki a nawet skojarzenia z papierosami, które bardzo mocno utrudniają rzucanie palenia. Kiedy przestajemy palić w tradycyjny sposób bardzo często narażamy się na stresy, nieprzyjemne odczucia, uczucie ciągłego albo nawracającego głodu. Niezdrowe zapisane w nas mechanizmy sprawiają wtedy, że sięgamy często po jedzenie albo stajemy się nerwowi, nie możemy zasnąć lub po prosty nie chcąc przeżywać ich więcej zaczynamy ponownie palić. Jest to zrozumiałe, jednak kiedy rzucamy z hipnozą tych nieprzyjemnych efektów może nie być w ogóle, zapisane w nas niezdrowe mechanizmy zmieniają się w pozytywne i pomagają nam w życiu bez papierosów.

Jak rzucić palenie i nie zacząć podjadać

Kiedy rzucamy papierosy to naszym zadaniem jest wytrwać w postanowieniu mimo nieprzyjemnych odczuć i emocji, jest to czasem bardzo trudne. Wysoka, ponad 90% skuteczność w rzucaniu palenia z hipnozą związana jest z tym, że zadaniem hipnoterapii jest sprawienie żebyśmy nie odczuwali tych efektów ubocznych i żeby nie chciało nam się palić. W takich okolicznościach, po jednej bądź kilku sesjach hipnozy nie mamy trudności żeby już nie palić, po prostu do palenia nas kolokwialnie mówiąc “nie ciągnie”.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki