Gniazdka elektryczne – nowe rozwiązania. Gniazdka z USB i Ethernetem coraz popularniejsze

REKLAMA

W dzisiejszych czasach potrzebujemy czegoś więcej niż zwyczajnych gniazdek. Zmieniają się nasze potrzeby – coraz częściej wymagamy łatwego dostępu do różnorodnych złącz. Większość współczesnych telefonów przybywa wyłącznie z kablami USB. Jeśli chcemy rozbudować sieć internetową lub audio w domu, pomogą nam w tym nowoczesne gniazdka. Zobacz jak zaplanować gniazdkową infrastrukturę w domu, oraz jakie złącza występują poza tradycyjnymi gniazdkami elektrycznymi.

Gniazdka elektryczne nowoczesne i praktyczne

Jeśli często korzystasz ze sprzętów multimedialnych, przydadzą Ci się wyspecjalizowane gniazdka. Dzięki wejściu na USB nie będziesz potrzebował przejściówki, aby podładować telefon czy inne urządzenia przenośne. Gniazdka multimedialne są bardzo przydatne, jeśli chcesz rozbudować sieć internetu przewodowego, stworzyć domową sieć audio albo połączyć sprzęty w różnych pokojach.

Gniazdka multimedialne możesz zainstalować wraz z tradycyjnymi gniazdkami elektrycznymi. Mogą być montowane osobno albo w jednej ramce. Czasem możliwe jest umieszczenie kilku złącz w jednym gnieździe – np. dwa porty USB albo jeden port USB i jedno gniazdo 3,5 mm audio.

Gniazdka multimedialne, USB, Ethernet, audio…

Do wyboru mamy wiele różnych gniazd multimedialnych, które możemy zakupić w zależności od potrzeb. Oprócz wcześniej wspomnianych USB (w tym z szybkim interface 3.0) i standardowego jacka 3,5 mm audio, możemy znaleźć złącza HDMI, VGA, gniazda głośnikowe, internetowe oraz te dość powszechne: telefoniczne i antenowe. Jeśli przemyślisz gdzie i które gniazdka elektryczne zainstalować w swoim domu, pomieszczenia znacznie zyskają na funkcjonalności. Pozbędziesz się tym samym potrzeby korzystania z przejściówek i hubów.

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne?

Często popełnianym błędem przy planowaniu instalacji elektrycznej jest nieprzemyślana lokacja gniazdek. Zdarza się, że jest ich za mało, co wymusza stosowanie wszelkich przedłużaczy i rozgałęziaczy. Czasem natomiast z obawy przed brakiem gniazdek instalujemy ich znacznie za dużo, skutkiem czego część z nich nigdy nie jest używana. Oczywiście są to też zmarnowane pieniądze.

Zastanów się, gdzie będziesz najczęściej używać gniazdek. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich ok. 50-100 cm od kątów pomieszczenia, gdyż to tam najczęściej postawimy biurka czy lampy stojące. Tam gdzie planujesz miejsce dla swojego komputera lub sprzętu Hi-Fi zamontuj więcej gniazdek – dzięki temu nie będziesz potrzebować listew, ani rozgałęziaczy. Są to także odpowiednie miejsca na umieszczenie coraz popularniejszych obecnie gniazd multimedialnych.

Przy projektowaniu kuchni i łazienki uwzględnij lokalizację sprzętów wymagających prądu – zarówno tych większych, jak pralka czy piekarnik, oraz mniejszych, używanych doraźnie – suszarki do włosów, tostera czy czajnika. Gniazdka dla lodówki czy zmywarki możesz umieścić w miejscu niewidocznym, za szafkami. Nad blatami w miejscach gdzie będziesz trzymać małe sprzęty też umieść kilka gniazdek. Zastanów się nad ich liczbą i lokalizacją, dzięki czemu nie będziesz miał bałaganu z kablami.

Wygoda i prowadzenie kabli

Dziś kable towarzyszą nam wszędzie. Co prawda, technologie bezprzewodowe zdobywają coraz większą popularność, to prym nadal wiodą połączenia kablowe. Z tego powodu dobrze jest przemyśleć ustawienie gniazdek i mebli względem siebie. Jeśli lubisz wieczorami siedzieć z laptopem na kanapie, umieść ją przy gniazdku w zasięgu kabla ładowarki.

Największy bałagan zwykle mamy pod biurkiem. To tam zbierają kurz kable od komputera. Rozwiązaniem może być koszyczek przyczepiany do stołu, w którym znajdzie się listwa elektryczna. Innym pomysłem jest przylepienie listwy do stołu za pomocą taśmy dwustronnej. Jeśli często używasz gniazdek i nie chcesz się schylać, pomyśl o gniazdach wpuszczanych w blat.

Dopasowanie do wnętrza

Obudowy gniazdek występują w różnych materiałach, kolorach i stylizacjach. Najbezpieczniej jest wybrać gniazdka elektryczne białe, jasnoszare lub srebrzyste – seria powinna być dopasowana do wyłączników światła i być w miarę ujednolicona we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętaj, aby gniazdka dopełniały wystroju wnętrza oraz pasowały charakterem do wykończenia i mebli.

Meskon.pl

sklep@meskon.pl

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki