REKLAMA

Niewiele osób wie, że w latach 60. XX wieku poliuretan wykorzystywany był w programach podboju kosmosu. Dzisiaj materiał ten z powodzeniem stosuje się w… budownictwie. Ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne, płyty z poliuretanu posiada w swojej ofercie hurtownia LUBAR w Jaworznie. Materiał rodem z kosmosu jaworznianie mogą więc mieć na wyciągnięcie ręki.

Żyjemy w czasach, w których nikogo już nie dziwi, że kosmiczne technologie spotykamy w naszym otoczeniu każdego dnia. Ich przykłady można byłoby tu mnożyć. Wynalezione czy zaadaptowane na potrzeby agencji kosmicznych materiały i rozwiązania stosowane są po pewnym czasie do innych celów. Taka też w dużym skrócie jest historia poliuretanu, który dziś jest jednym z najbardziej popularnych tworzyw sztucznych.

Płyty izolacyjne z poliuretanem (PIR) i ich „druga młodość”

Na zachodzie Europy, a także w Australii oraz w USA, już od dawna stosuje się w budownictwie poliuretan PIR w twardej okładzinie. Polska przez długi czas wykorzystywała wyłącznie wełnę mineralną oraz styropian. Na szczęście to się zmienia. Od kilku lat i u nas można spotkać poliuretan jako ocieplenie dachu, posadzki czy całego domu. Obecnie, dzięki rewelacyjnym właściwościom termoizolacyjnym, materiał ten przeżywa swoją „drugą młodość” – powstaje coraz więcej nowoczesnych domów pasywnych i tylko rozwiązanie tej klasy jest w stanie zapewnić im odpowiednią energooszczędność.

Termoizolacja na całą długość „życia” budynku

Współczynnik przenikalności cieplnej w przypadku płyt PIR Thermano od Balex Metal to 0,023. Nie sam jednak poliuretan jest odpowiedzialny za tak dobre właściwości. Gdyby tak było, natryskowe ocieplanie budynków byłoby bardziej efektywne, a nie jest. Bierze się to stąd, że płyty Thermano to również gazoszczelne okładziny, które składają się z kilku warstw folii aluminiowej i polimerów i powodują, że zamknięta struktura cząsteczek PIR pozostaje niezmienna w czasie. Dzięki temu płyty zachowują swoje właściwości termoizolacyjne nie tylko przez pierwszy okres po ich położeniu, jak w przypadku pianki natryskowej, ale przez cały czas użytkowania. Mamy więc pewność, że raz poczyniona inwestycja będzie służyć wielu pokoleniom, a ocieplenie będzie spełniać swoją funkcję.

Właściwości płyt Balex Thermano

 1. Nie obciążają mechanicznie dachu, co daje możliwość „odchudzenia” jego konstrukcji

Gęstość izolacji płyty Thermano od Balex Metal wynosi tylko ~30 kg/m3. Ma to znaczący wpływ na niskie wartości obciążenia mechanicznego i daje możliwość „odchudzenia” elementów konstrukcji dachu.

 1. Pozwalają zmniejszyć koszty dachu, a co za tym Twoje pieniądze zostają na koncie

Zmniejszenie liczy elementów konstrukcyjnych dachu wpływa na jego koszt, a to w prostej kalkulacji przekłada się na obniżenie wydatków całej inwestycji.

 1. Nadają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zmiany konstrukcji dachu (renowacje, zabytki)

W budynkach przeznaczonych do renowacji czy na zabytkach często nie ma możliwości zmiany konstrukcji więźby dachowej. Płyty izolacyjne z PIR są więc tak naprawdę jedynym sposobem na modernizację izolacji z zachowaniem istniejących warunków.

 1. Pozwalają wyeliminować tzw. mostki termiczne, co wpływa na wysokość rachunków

Płyty PIR dają możliwość wykonywania izolacji dachów w systemie nakrokwiowym, tzn. warstwa termoizolacyjna instalowana jest na krokwiach, a nie między albo pod nimi. Dzięki temu możliwa jest eliminacja mostków termicznych w konstrukcjach dachów. Z punktu widzenia energooszczędności czy wieloletniego, sprawnego funkcjonowania przegrody (dachu), ma to fundamentalne znaczenie. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, płyty izolacyjne z PIR można oczywiście montować też w systemie między- i podkrokwiowym.

 1. Należą do jednych z najtrwalszych materiałów – stosuje się je nawet do wymagającej budowy kurzej farmy

Pianki poliizocyjanuratowe zalicza się do tworzyw, które są jednymi z najbardziej odpornych na działania chemicznych czynników organicznych i nieorganicznych. Są to jedyne materiały używane od wielu lat w bardzo wymagającym budownictwie rolniczym, np. na kurzych fermach.

 1. Dwa razy skuteczniej zatrzymują ciepło i zmniejszają potrzebną grubość termoizolacji, dzięki czemu nie trzeba „robić bunkrów”

Płyta Thermano od Balex Metal, w porównaniu do wełny mineralnej, aż o 2 razy skuteczniej potrafi zatrzymać ciepło, a to przekłada się na ok. 2-krotnie mniejszą potrzebną grubość termoizolacji. Podobnie rzecz ma się w porównaniu ze styropianem – żeby uzyskać taki sam efekt izolacyjny, używa się dużo cieńszej płyty termoizolacyjnej z wypełnieniem poliuretanowym.

 1. Są odporne na grzyby, porosty, mchy, a nawet… kuny

W odróżnieniu od pozostałych materiałów stosowanych w budownictwie do termoizolacji płyty PIR nie mają żadnych biologicznych wrogów. Każdy inny materiał jest podatny na grzyby, porosty czy mchy – ich metabolizm rozkłada organiczne lepiszcze wełny mineralnej oraz styropianu, ograniczając mocno trwałość izolacji. W przypadku Thermano od Balex Metal tego problemu nie ma. Dodatkowo – dzięki swojej strukturze – poliuretan nie jest lubiany przez kuny, więc nie grozi nam niebezpieczeństwo, że zwierzęta te zamieszkają na naszym dachu i zrujnują cały system ocieplenia budynku.

A++ dla termoizolacyjności

Najważniejszą przewagą płyt izolacyjnych z poliuretanem są właściwości izolacyjne. Klasa termoizolacyjności A++ sytuuje płyty PIR w samej czołówce materiałów mających najlepsze parametry energooszczędności. W tej kwestii tradycyjne materiały dociepleniowe – styropian czy wełna mineralna – nawet nie zbliżają się do parametrów Thermano od Balex Metal. Mimo trochę wyższych jednorazowych kosztów zakup płyt mających rdzeń PIR zwraca się już po kilku latach. Trzeba pamiętać, że docieplenie z poliuretanu służyć będzie przez wiele lat, więc istotnie wpłynie na wysokość rachunków za ogrzewanie czy klimatyzację oraz codzienny komfort życia.

Przewaga pianki poliuretanowej Thermano Balex Metal nad styropianem oraz wełną mineralną:

 • nie wchłania wody tak jak wełna,

 • w odróżnieniu od styropianu szeroko omijają ją gryzonie,

 • nie wdają się w nią insekty,

 • jest o wiele bardziej efektywna izolacyjnie,

 • jest niepalna i niekapiąca,

 • wykazuje odporność na dobrze znane rozpuszczalniki,

 • daje możliwość wykonania tzw. izolacji nakrokwiowej, która pozbawiona jest mostków cieplnych i nie pojawia się w niej problem wentylacji,

 • jej nasiąkliwość wynosi mniej niż 2%, więc nadaje się również do fundamentów i posadzek.

***

Spodobało Ci się to rozwiązanie zaczerpnięte od agencji kosmicznej i chcesz dowiedzieć się więcej na temat płyt Thermano? Odwiedź hurtownię budowlaną LUBAR w Jaworznie, przy ul. Tetmajera 1a. Nasi doradcy techniczni odpowiedzą na każde, nawet najbardziej kosmiczne pytanie 😊 A ceny materiału nie będą z kosmosu 😉

Źródło fot. otwierające: Photo by NASA on Unsplash
Źródło i fot.: Balex Metal

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki