Nikt nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez pisanek, przyozdobionego i wypełnionego po brzegi koszyka, babki czy baranka. Niewiele osób jednak wie, że zwyczaj malowania pisanek narodził się w Persji.

REKLAMA

Najstarsze pisanki odkryto podczas wykopalisk w okolicach Wrocławia i Opola w X w. Dawniej wierzono, że jajka mogą niweczyć wszelkie zło i często zakopywano je razem z kamieniami węgielnymi pod domy. Wierzono także, że położone pod drzewami owocowymi skorupki wielkanocnych pisanek zapewnią urodzaj, a dodane do paszy dla kur, sprawią, że będą się one dobrze niosły. Obecnie w chrześcijaństwie jajka symbolizują nowe życie oraz zmartwychwstanie Chrystusa.

Święta Wielkanocne to szczególny czas. W domach dzieci przyozdabiają świąteczne jajka lub grają w „walatkę”. Ta dość stara zabawa polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa osoba, której jajko rozbiło pisankę przeciwnika.

Kraszanki, pisanki, nalepianki i drapanki – techniki ozdabiania świątecznych jajek. Kraszanki przygotowuje się poprzez gotowania jaj w kolorowych barwnikach, które nadaj skorupce jaj kolor. Często do tego celu używa się gotowych barwników, które można kupić w sklepie lub naturalnych. Czym zabarwić jaja?

Czerwona kapusta – kolor jasnofioletowy

Hibiskus, żurawina lub czerwona herbata – kolor czerwony

Szpinak – kolor zielony

Kurkuma – kolor jasnopomarańczowy

Sok z buraka – kolor różowy

Łupiny cebuli – kolor brązowy, rudy

wielkanoc jajkaPisanki to jaja ozdobione wzorami, które wykonuje się za pomocom gorącego wosku, które później zanurza się w barwniku. Do rysowania wzorów najczęściej używa się igieł, szpilek lub słomek.

Nalepianki to jaka ozdobione za pomocą różnobarwnych wycinków z papieru

Aby wykonać drapanki jaja trzeba uprzednio zabawić ciemnym barwnikiem. Później za pomocą szpilki lub cienkiego nożyka na skorupce wydrapuje się wzory.

NU

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki