W Klubie Zdrowia o tym, czy bać się raka?

Organizm człowieka jest bardzo sprytnie zbudowany. Jego każda komórka po uszkodzeniu lub zużyciu zastępowana jest nowiutką i zdrową, to tzw. auto reprodukcja. Może się jednak zdarzyć, że niektóre komórki dzielą się z błędami, wtedy powstają chore komórki rakowe.

REKLAMA

O tym czy raka należy się bać poświęcony był kolejny wykład Klubu Zdrowia działającego przy jaworznickiej Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej. Prelekcję prowadził lekarz medycyny rodzinnej Krzysztof Kubiak. Rakiem nazywa się ok. stu różnych schorzeń. Każde z nich jest wynikiem swoistych czynników rakotwórczych.

Wszystkie komórki mają swój kod genetyczny zawarty w DNA. Jest on matrycą do tworzenia nowych komórek. Może być niszczony przez substancje toksyczne, ale też np. przez długotrwały stres.

Niektóre rodzaje nowotworów bardzo późno dają o sobie znać. Dobrze jest więc obserwować swój organizm. Niektóre nowotwory we wczesnym stadium można wyleczyć.

Niebagatelną rolę w zapobieganiu nowotworom ma dieta, zwłaszcza makrobiotyczna, z dużą ilością warzyw i małą ilością tłuszczów zwierzęcych. Polscy naukowcy odkryli, że zielony barwnik roślinny – chlorofil – potrafi naprawić nawet mocno uszkodzone DNA.

Wśród czynników antynowotworowych oprócz diety można wymienić też ruch i dobry nastrój. Raka można więc uniknąć, trzeba działać świadomie i nie maltretować organizmu szkodliwą chemią w żywności.

[facebook]

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki