Senior w domu. Czas na solidne przygotowanie się

REKLAMA

Polskie społeczeństwo się starzeje. I nie jest to puste stwierdzenie, lecz fakt. Coraz więcej polskich rodzin staje przed palącą potrzebą opieki nad swoimi leciwymi i schorowanymi rodzicami oraz dziadkami.

Bądź ostrożny wprowadzając zmiany w domu.

Starsi ludzie nie lubią przyznawać się do swoich problemów i z nimi afiszować, stąd prace adaptacyjne w domu lub mieszkaniu, gdzie funkcjonuje osoba starsza, należy wykonać w sposób przemyślany i nienachalny. Warto zacząć od ruchomych dywanów i chodniczków, które utrudniają chodzenie i mogą przyczynić się do upadku, a przy tym są zbędnym nośnikiem kurzu. Pozbycie się ich przyniesie ulgę wszystkim mieszkańcom, gdyż nawet całkiem sprawnemu człowiekowi zdarza się potknąć o krawędź dywanu lub podwinięty róg chodniczka. Kolejnym etapem może być udrożnienie ciągów komunikacyjnych w domu. Tu przyda się filozofia minimalizmu. Przy tej okazji warto zrobić przegląd bibelotów i nagromadzonych przez lata drobiazgów, które oprócz porastania kurzem nie wnoszą niczego w atmosferę domu. Dopiero na końcu można przyjrzeć się ścianom i zamontować na nich dodatkowe uchwyty, które ułatwią seniorowi poruszanie się po domu.

Dostosowanie łazienki i toalety

Miejscami, gdzie należy wykonać najwięcej przeróbek, są łazienka i toaleta. O ile w pokojach czy kuchni starzejący się rodzic pozwoli sobie pomóc, o tyle w łazience, gdzie wymagana jest atmosfera intymności, bardzo długo będzie chciał być sam i samodzielnie dbać o swoją higienę osobistą. Aby mu to umożliwić, trzeba wykonać konieczny remont tych pomieszczeń.

Zacząć należy od sprawdzenia, czy toaleta jest na tyle duża, że senior bez skrępowania będzie się w niej poruszał i w razie potrzeby powiększenia jej kosztem łazienki lub innego pomieszczenia. W skrajnym wypadku można wygospodarować zupełnie nowe miejsce z przeznaczeniem na wygodną toaletę z łazienką. Obecnie istnieje wiele rozwiązań ułatwiających adaptację pomieszczeń, z dala od ciągów kanalizacyjnych. Najczęściej jednak wystarczy w toalecie zamontować solidne uchwyty, pozwalające staruszkom na podniesienie się z sedesu.

Remont łazienki

Dużo większą inwestycją jest dostosowanie łazienki, zwłaszcza gdy jest to niewielkie pomieszczenie w mieszkaniu, a nie spore lokum w domu jednorodzinnym. Wyposażenie łazienki musi zostać dokładnie przemyślane. Dobrze, jeśli jest to duże pomieszczenie, pozwalające na umieszczenie w nim zarówno dużej i wygodnej wanny łazienkowej, jak i kabiny prysznicowej.

Zabezpiecz wannę – nie dopuść do upadku

Wanny do łazienki dla seniora powinny posiadać dodatkowy uchwyt w ścianie oraz schodek, ułatwiający wchodzenie i wychodzenie z kąpieli. Wanna sprawdza się w czasie kąpieli leczniczych z dodatkiem soli i ziół. Do codziennej higieny ciała wystarczy wygodna i funkcjonalna kabina prysznicowa. Kabiny prysznicowe w łazience dla seniora powinna charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością. Najlepiej, by była duża, bez brodzika. Podłogę warto wyłożyć kaflami antypoślizgowymi, które zminimalizują ryzyko upadku w trakcie mycia. W ścianie można zamontować przynajmniej dwa uchwyty ułatwiające korzystanie z prysznica. Warto też zastanowić się nas stabilnym siedziskiem, które ułatwi seniorowi mycie i zniweluje potrzebę schylania się w mokrym, śliskim środowisku. Nie należy zapominać o dodatkowych półeczkach na przybory kąpielowe: mydło, szczotkę, pumeks czy gąbkę.

Duże kabiny prysznicowe w łazience przydadzą się także wówczas, gdy starzejący się rodzic będzie wymagał pomocy w higienie osobistej i asekuracji w czasie korzystania z natrysku. W razie wątpliwości najlepiej skorzystać z rad fachowców np. ze sklepu Tania Łazienka https://tanialazienka.com lub zapytać osoby, które z problemem opieki nad ludźmi w podeszłym wieku stykają się na co dzień.

Senior a wychowanie dzieci

Analizując sytuację rodziny opiekującej się seniorami, warto zwrócić uwagę na fakt, że w rodzinie wielopokoleniowej bardzo dobrze funkcjonuje najmłodsze pokolenie. Dzieci mają szansę na stały kontaktu z dziadkami, a czasem nawet pradziadkami, którzy w miarę swoich możliwości otaczają dzieci opieką, wyręczają rodziców, co dodatnio wpływa na komfort zapracowanych rodziców. Dziecko wychowywane jest w poszanowaniu osób starszych, uczy się opieki nad nimi i empatii.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Moja mama mieszka ze mną w domu i trzeba było go dostosować do niej. Mama jest osobą niepełnosprawną więc tym bardziej.. Łazienka była remontowana trzeba było tam zamontować uchwyty by mama mogła się przytrzymać jak trzeba. Jest biobidet to taka toaleta myjąca, do tego płaski brodzik pod prysznicem też są uchwyty do trzymania. to się wydaje ale takie małe rzeczy ułatwiają funkcjonowanie seniorom