Rozmowa z Hanią Cybą

O tym, że gimnastyka artystyczna to ciężka praca mogliśmy się przekonać podczas kolejnej rozmowy z finalistką Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Roku 2019. Na Hanię Cybę oddano 114 głosów, co pozwoliło Jej zająć 5. miejsce w plebiscycie.

REKLAMA

CT. Witaj Haniu. Czy to Twój debiut w plebiscycie? Jakie są Twoje wrażenia?

Hania Cyba. Pierwszy raz zostałam nominowana do tytułu sportowca roku. Bardzo mi się to spodobało. Naprawdę nie liczyłam na tak wysokie, piąte miejsce.

Opowiedz nam co i gdzie trenujesz?

Od jakiegoś czasu trenuję gimnastykę artystyczną w MCKiS Jaworzno. Moimi trenerkami są Pani Alina Dulęba i Liliana Kuba.

Czy gimnastyka artystyczna to ciężka praca?

To jest bardzo ciężka praca, dająca jednak wiele radości. Czasami nawet pół roku trzeba trenować różne figury, by doprowadzić je do perfekcji. Co i tak na zawodach nie wszystko musi wyjść.

Jaki jest Twój ulubiony przyrząd?

Mój ulubiony przyrząd to obręcz. W układzie taneczno – akrobatycznym z tym przyrządem najważniejsza jest manipulacja nim oraz wszelakie rzuty.

Czy w zawodach starujesz ze wszystkimi przyrządami, czy masz jakaś określoną ich liczbę?

Na treningach oczywiście pracujemy ze wszystkimi przedmiotami, ale już na zawody wybiera je trenerka. W moim przypadku zazwyczaj jest to obręcz właśnie oraz piłka. Czasem startuje jeszcze ze skakanką. Wszystkich przyrządów ogólnie jest 5. Jest jeszcze wstążka i są maczugi.

A tak dokładniej, na czym polegają zawody w gimnastyce artystycznej?

Są to prezentacje układów taneczno – akrobatycznych z elementami gimnastycznymi. Gimnastyka podzielona jest na różne etapy. Najmłodsze gimnastyczki startują z układem tanecznym, bez przyrządów, starsze oczywiście już je potrzebują. Przez sędziów jest punktowana trudność układu oraz poprawność jego wykonania. Jeżeli nie czuję się na siłach wykonać jakiegoś elementu, mogę w trakcie występu zmienić nieco układ i jeżeli tylko wyjdzie dobrze, to sędziowie jak najbardziej zaliczają wykonane elementy.

Właśnie, kto tworzy Twoje układy? Ty sama, trenerka a może jeszcze choreograf?

Układy zazwyczaj wymyślają trenerki, ale tak jak powiedziałam: na macie, jeśli jestem niepewna jakiegoś skoku lub rzutu, to mogę zmienić nieco układ. Nie mogę, zamiast skoku zrobić rzutu, ale na przykład zamiast skoku obrotowego, szpagatowego mogę wykonać ten łatwiejszy – szpagatowy.

Twoje najważniejsze starty ubiegłoroczne?

Moimi najważniejszymi startami w ubiegłym roku były niewątpliwie Mistrzostwa Śląska, gdzie zajęłam trzecie miejsca w układach z piłką i obręczą oraz Międzynarodowy Turniej Gwiazdkowy w Bielsku – Białym.

A jakie są Twoje plany sportowe na ten rok i na dalszą przyszłość?

W tym roku chciałabym zostać Mistrzynią Śląska, choć wiem, że to będzie bardzo trudne.
W przyszłości zapewne chciałabym wystartować na olimpiadzie.

Musisz mieć jakieś hobby. Co lubisz robić poza treningami?

Uwielbiam szybką jazdę na rolkach latem, a zimą bawi mnie szybka jazda na nartach.

Na zakończenie naszej rozmowy pozostało mi życzyć Ci zajęcia pierwszego miejsca na Mistrzostwach Śląska.

Dziękuję bardzo.

jargal

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki