Ministerstwo Sprawiedliwości planuje likwidację 12 Wydziałów Pracy w Sądach Rejonowych, w tym również w Jaworznie. Skierowałem do Ministra Ziobro interpelację poselską w której stanowczo protestuję przeciwko tym niekorzystnym dla mieszkańców naszego miasta decyzjom.

REKLAMA

Decyzja PiS zdumiewa. Zwłaszcza w sytuacji gdzie jak pokazują statystyki, kolejne lata są rekordowe jeśli chodzi o ilość spraw która wpływa do Wydziałów Pracy, a czas trwania postępowań znacznie się wydłużył.

PiSowska demolka wymiaru sprawiedliwości, z reformą sądów na czele, służyć miała – jak wielokrotnie słyszeliśmy z ust rządzących – poprawieniu dostępności sądów dla obywateli. Ale słowa i tępa propaganda TVP to jedno, a realne działania tego rządu to dwie, bardzo różne rzeczy. Sądy miały być bliżej obywateli. Po decyzji ministerstwa nie będzie ani szybciej, ani lepiej, a już na pewno nie bliżej.

Postępowania zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych, bardzo często dotyczą kwestii podstawowej czyli egzystencji. Chodzi o uzyskanie niewypłaconego wynagrodzenia bądź przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu. Teraz dochodzenie swoich roszczeń będzie trudniejsze.

O tym, że presja na ten rząd ma sens, przekonywaliśmy się już wielokrotnie. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem, a ministerstwo wycofa się ze swojego szkodliwego pomysłu, jak to miało miejsce w Ostrowie Wielkopolskim.

Żadne dane nie potwierdzają, że likwidacja Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w naszym mieście jest zasadna. I my, mieszkańcy Jaworzna się na nią nie godzimy!

Paweł Bańkowski

- REKLAMA - Zewnętrzne linki