Decoupage. Co musi wiedzieć początkujący?

REKLAMA

Technika Decoupage staję się w ostatnich latach coraz bardziej modnym sposobem ozdabiania różnego rodzaju przedmiotów, których zadaniem jest nadawanie indywidualnego charakteru wnętrzom. Jej zaletą jest prostota i fakt, że każdy może praktykować Decoupage, kiedy tylko chce.

Na czym to polega?

Słowo decoupage po francusku oznacza, po prostu wycinać. Jednak co może niektórych zaskoczyć sama technika wywodzi się z Syberii. Plemiona nomadów wykorzystywały ją do zdobienia grobów swoich przodków. Następnie technika ta przywędrowała do Chin i do XII wieku cieszyła się dużą popularnością jako metoda ozdabiania pudełek, lampionów czy okien. Do Europy technika dotarła dopiero w XVII wieku. O ile jednak kiedyś nazywana była „sztuką biedaków”, to dziś jest niezwykle popularna, a jej przystępność stała się atutem. Podstawą decoupage jest przyklejanie na pomalowany już przedmiot wzorów i motywów wyciętych z serwetki, papieru czy bibułki oraz pokrycie go wieloma warstwami lakieru. Dzięki temu wzór wtapia się w tło, a brzegi umieszczonego wcześniej motywu, nie są wyczuwalne w trakcie dotykania. Ozdabiać możemy właściwie wszystko. Najchętniej wykorzystuje się przedmioty wykonane z drewna, metalu, szkła, plastiku, a nawet tkaniny. Jeśli sami nie mamy materiałów, to możemy je kupić w sklepach.

Krok po kroku

Przede wszystkim musimy wybrać przedmiot, który chcemy ozdobić. Kiedy już dokonamy wyboru, to malujemy go farbą akrylową, która jest przeznaczona specjalnie do decoupage. Można też wykorzystać nawet zwyczajną emulsję do wnętrz. Ważne, aby kolor farby pasował do wzoru, który chcemy przykleić na danym przedmiocie. Osoby początkujące powinny też pamiętać, że jeśli ozdabiać będą drewno, to te musi być najpierw wyczyszczone. Najlepiej jest to zrobić drobnoziarnistym papierem ściernym. Natomiast przedmioty plastikowe i szklane wystarczy przetrzeć papierem. Dzięki temu farba lepiej będzie się trzymać.

Kiedy oczyściliśmy powierzchnie, to kolejnym krokiem jest wycinanie odpowiedniego, wybranego przez nas wzoru. Wykorzystujemy do tego specjalny papier decoupage i naklejamy na wybrany przedmiot. Pamiętajmy przy tym, aby klej nanosić bardzo delikatnie i dokładnie, aby nie rozerwać ani nie uszkodzić wybranego motywu. Kiedy już wszystko będzie gotowe, to może zacząć nakładać lakier. W zależności od grubości papieru z grafiką nakładamy od kilku do nawet kilkunastu warstw lakieru, w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Tutaj możemy też zastosować odpowiednią technikę postarzania przedmiotu. Efekt ten uzyskujemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy przed nałożeniem kolejnych warstw lakieru, po prostu przeszlifować drobnym papierem ściernym wyschniętą poprzednią warstwę. Dodatkowo w sklepach możemy nabyć specjalny lakier, który pozwoli nam uzyskać bardzo ciekawy efekt, nieregularnych spękań i rys na samej powierzchni przedmiotu.

Kiedy całość jest już gotowa i lakier wyschnie, to sam przedmiot będzie oczywiście stanowił bardzo efektowną ozdobę naszego domu. Po uzyskaniu odpowiedniej wprawy możemy też w ten sposób ozdobić na przykład nasze stare meble.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki