5 książek o Holocauście, które warto przeczytać w 2019 roku

REKLAMA

Holocaust to temat, który często przewija się w literaturze czytywanej przez Polaków. Dzieje Żydów w czasie II wojny światowej, a także historie o bohaterach ukrywających żydowskie rodziny i ryzykujących życie są pełne emocji. Poznaj 5 książek o Holocauście, które warto przeczytać w 2019 roku.

 

1. Dzieci z Auschwitz-Birkenau – Wanda Witek-Malicka

2. Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebińskiego, lekarza SS – Natalia Budzyńska

3. Przedsiębiorstwo holocaust – Norman G. Finkelstein

4. Romeo i Julia z KL Auschwitz – Ireneusz Wawrzaszek

5. Auschwitz Medycyna III Rzeszy i jej ofiary – Ernst Klee

O zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej napisano już wiele, lecz temat Holocaustu w literaturze jest wciąż żywy. Poznaj 5 tytułów o zbrodniach na Żydach, które powinien znać każdy.

Dzieci z Auschwitz-Birkenau – Wanda Witek-Malicka

Książka opowiada o dzieciństwie, które zostało brutalnie przerwane przez wojnę i Holocaust. Żydowskie, romskie i polskie dzieci, pozbawione rodziców, mordowane w obozie, głodzone i poddawane okrutnym eksperymentom, przeżyły, by dać świadectwo o codzienności w Auschwitz. Bolesna historia wstrząsa czytelnikiem, ucząc, że nie ma nic gorszego niż zbrodnia przeciwko niewinnym dzieciom.

Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebińskiego, lekarza SS – Natalia Budzyńska

Zbrodniarz nazistowski w rodzinie to temat tabu. Natalia Budzyńska przełamuje je, próbując zrozumieć, dlaczego jej wuj o polskich korzeniach wstępuje do NSDAP i staje się gorliwym zwolennikiem Hitlera. Autorka na kartach książki szuka odpowiedzi na pytanie, którego wolałaby nigdy nie zadawać – czemu jej krewny powiesił dwadzieścioro żydowskich dzieci tuż przed wyzwoleniem obozu, w którym pracował jako lekarz SS.

Przedsiębiorstwo holocaust – Norman G. Finkelstein

Autor przedstawia nieco inne spojrzenie na Holocaust, traktując go jako tło do realizowania własnych korzyści majątkowych i politycznych przez różne osoby i organizacje. Dla Finkelsteina zagłada Żydów w pewnym sensie jest jak przedsiębiorstwo, które chce zwiększyć swoje zyski, korzystając z wszystkich dostępnych środków.

Romeo i Julia z KL Auschwitz – Ireneusz Wawrzaszek

Miłość Mally Zimetbaum i Edka Galińskiego od początku jest historią straconych kochanków. Dwójka młodych ludzi zakochuje się w sobie, pomimo że poznaje się w okrutnych obozowym świecie.

Auschwitz Medycyna III Rzeszy i jej ofiary – Ernst Klee

W Auschwitz na więźniach przeprowadzano najróżniejsze, okrutne eksperymenty, traktując ludzi gorzej niż króliki w laboratorium. Klee podaje listę lekarzy, którzy łamali przysięgę Hipokratesa, działając na zlecenie uniwersytetów, firm farmaceutycznych i innych przedsiębiorstw.

Te i inne książki o Auschwitz w księgarni internetowej poczytaj.pl są dostępne od ręki.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki