REKLAMA

Pływanie to sport, który ma znakomity wpływ na nasze zdrowie, a także sylwetkę. Jednak basen jest miejscem, w które warto się udać nawet jeśli nie potrafisz jeszcze pływać. Na basenie jest wiele możliwości i interesujących zajęć, tak więc oprócz pływania możesz tam spędzić czas na ćwiczeniach aerobiku, czy fitnessie. Sporty w wodzie mają korzystny wpływ na pracę układu krążeniowego, angażują do pracy mięśnie, wspomagają odchudzanie, a także modelują i wyszczuplają sylwetkę. Dodatkowo na zajęciach na basenie nie męczymy się tak jak przy tradycyjnych ćwiczeniach gimnastycznych. Jest również wiele innych zalet basenu i uczęszczania do tego miejsca. Koniecznie przekonaj się, czy jest to miejsce dla ciebie.

Nieco więcej o pływaniu

Pływanie jest dyscypliną sportu, która zalicza się do tej samej grupy aktywności fizycznej co bieganie, jazda na rolkach, jazda na rowerze, zajęcia gimnastyczne. To aktywności fizycznie do wykonania, których mięśnie potrzebują dużej ilości tlenu i otrzymują go w odpowiednich dawkach. Dodatkowo te aktywności fizyczne doskonale nadają się dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ wspomagają one odchudzanie. Pływanie jest doskonałe dla kręgosłupa, ponieważ wspiera układ ruchu, a także silnie angażuje mięśnie do pracy. To właśnie dzięki temu ten sport tak doskonale modeluje i wyszczupla sylwetkę.

Zdaniem naukowców każdy człowiek rodzi się z umiejętnością i instynktem pływania. Jeśli jednak odruch ten nie jest podtrzymywany, a my we wczesnych latach naszego życia nie uczymy się pływania, to odruch ten zostaje zatrzymany, a my nie potrafimy pływać. Konieczne jest więc nauczenie się pływania od samego początku. U dzieci i młodzieży nauka pływania przychodzi najłatwiej, jednak osoby dorosłe mają trudniejsze zadanie. Jednak nie warto się poddawać. Ta aktywność fizyczna daje wiele możliwości i dba o nasze zdrowie i sylwetkę tak jak żadna inna. Nie obciąża ona układu ruchu, a ma na niego doskonały wpływ. Wysiłek jest rozkładany na całe ciało, więc żadna partia mięśni nie zostaje nadwyrężona.

Basen ma korzystny wpływ na zdrowie

Pływanie i zajęcia na basenie mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Jest tak, ponieważ są to ćwiczenia aerobowe, które skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu we krwi, a także mają korzystny wpływ na pracę układu krążenia. Regularne treningi na basenie mogą być sposobem na leczenie chorób nadciśnienia, cukrzycy, a nawet zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Zajęcia na basenie są doskonałe dla osób otyłych. Dla nich bieganie może być za dużym obciążeniem dla stawów, a pływanie  tak silnie ich nie nadwyręża, w związku z czym jest bezpieczniejsze.


Podczas pływania do pracy angażowane są niemal wszystkie partie mięśni. Zajęcia na basenie mają więc korzystny wpływ na pracę układu ruchu i wpierają kręgosłup. Pływanie na plecach jest najlepsze dla układu ruchu i polecane jest dla osób, które cierpią z powodu schorzeń kręgosłupa. Jak się więc okazuje pływanie dba o nasze zdrowie. Układ ruchu to jednak nie wszystko, ćwiczenia aerobowe to również korzyści dla układu oddechowego. Płuca zwiększają swoją objętość, ponieważ organizm, a w szczególności układ mięśniowy potrzebuje więcej tlenu, więc szybciej oddychamy. Dzięki temu praca układu oddechowego poprawia się, a to sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na rozwój jego infekcji – zauważa twórca https://massextreme.pl/.

Basen najlepszym miejsce na odchudzanie

Mówi się, że nie ma nic lepszego niż ruch na odchudzanie. Nie każda aktywność fizyczna wspomaga jednak spalanie tkanki tłuszczowej i wyszczuplanie sylwetki. Okazuje się, że pływanie i uczestniczenie na zajęciach na basenie, jest jednym z najlepszych sposobów na walkę z otyłością. Trzeba jednak dobrze opanować technikę pływania, ponieważ jeżeli robimy to w sposób nieprawidłowy, to bardzo szybko się zmęczymy, a efektów naszych wysiłków nie będzie widać. Musimy również pamiętać, że organizm zaczyna czerpać energię do ćwiczeń z zapasów tkanki tłuszczowej dopiero po określonym czasie spędzonym na ćwiczeniach. Dobrze jest więc nieco dłużej spędzić czas na basenie, by móc skutecznie się odchudzać. Jednak nie tylko pływanie jest aktywnością, która na basenie pomaga nam walczyć z nadwagą. Aerobik, czy fitness w wodzie również wykorzystuje zapasy energetyczne w organizmie człowieka. Naukowcy i specjaliści sportowi zalecają basen trzy razy w tygodniu po 50 minut. Taka długość ćwiczeń i zajęć aerobowych pomoże w schudnięciu.

Basen najlepszy dla dzieci

Już od najmłodszych lat można uczęszczać z dziećmi na basen. Jest to doskonały sposób na naukę malucha pływania, a także wsparcie rozwoju jego układu ruchu. Zajęcia z maluchami na basenie można zająć już cztery miesiące po urodzeniu. Zabawa w wodzie wspomaga rozwój koordynacji ruchowej, dzięki temu dzieci szybciej zaczynają stawać na nogi, mają lepszą odporność, a dodatkowo rozwijają się emocjonalnie. Na takich zajęciach maluchy mają kontakt z innymi dziećmi, to pozwala im na nawiązanie więzi z rówieśnikami. A dodatkowo jest to miejsce, które pielęgnuje wieź dziecka z rodzicem.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki