REKLAMA

 

Każdy lekarz podczas swej praktyki zawodowej zetknął się z różnego rodzaju oświetleniem medycznym. Jest ono niezbędne dla właściwej pracy m.in. dermatologa czy stomatologa, a także podczas wykonywania dowolnych operacji i zabiegów. Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy medyczne LED? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Lampy medyczne LED – cechy najlepszego oświetlenia
  2. Źródło światła
  3. Lampy medyczne bezcieniowe

 

Lampy medyczne LED – cechy najlepszego oświetlenia

Nowoczesne lampy medyczne LED powinny przede wszystkim cechować się dobrą jakością światła i być ergonomiczne w stosowaniu. Muszą w najlepszy możliwy sposób pomagać zespołowi lekarskiemu w wypełnianiu ich pracy na najwyższym poziomie. Powinny również zapewnić im maksymalny komfort działania. Aktualnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment oświetlenia medycznego. Na które elementy konkretnie zwrócić uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu?

Źródło światła

W czasie wyboru lampy operacyjnej lub zabiegowej warto wziąć pod uwagę rodzaj światła. W lampach halogenowych stosowana jest żarówka z żarnikiem wolframowym, natomiast w diodowych, jak sama nazwa wskazuje, są diody LED. Zaletą pierwszych jest bardzo wysoki współczynnik odwzorowywania barw, natomiast wadą niska żywotność halogenów oraz duży wzrost temperatury w okolicy lampy, co ma niemały wpływ na wygodę pracy personelu medycznego. Są one wypierane przez nowoczesne lampy medyczne ścienne LED. Te są nieco droższe w zakupie niż lampy z halogenami, ale szybko przynoszą duże oszczędności podczas eksploatacji. Ponadto posiadają wiele innych zalet – są lekkie, nie nagrzewają się, nie przepalają często i emitują mniej ciepła. Są energooszczędne i potrafią działać bez przeszkód nawet do 50.000 godzin. Lampy medyczne ścienne LED dają równomierne i czyste światło oraz możliwość skupienia wiązki i regulacji natężenia światła.

Lampy medyczne bezcieniowe

Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru lampy, jest bezcieniowość. Lampy zabiegowe i operacyjne powinny zapewniać jak największy stopień bezcieniowości. Producenci oświetlenia wykorzystują więc wiele nowoczesnych rozwiązań i technik, by otrzymać w jak największym stopniu lampy medyczne bezcieniowe – stosują zwierciadła, wiele pojedynczych źródeł światła czy też dopasowują optymalny rozmiar czaszy lampy itp.

Wymienione wyżej dwa elementy nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę, wybierając lampy medyczne. Są jednak podstawą pozwalającą na wstępny wybór spośród szerokiej ich oferty.

 

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki