Dlaczego ściany jednowarstwowe są lepsze od dwuwarstwowych?

Kiedyś w domach jednorodzinnych ściany zewnętrzne były przede wszystkim jednowarstwowe. Gdy zaczęto systematycznie zwiększać wymagania w zakresie izolacyjności termicznej zewnętrznych przegród domu, okazało się, że ściany jednowarstwowe mają problem z ich spełnieniem. Dlaczego?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami hurtowni budowlanej LUBAR w Jaworznie.
REKLAMA

Używane do ich wykonania materiały miały zbyt dużą przewodność cieplną. Z tego powodu zbudowane tylko z nich ściany zewnętrzne nie były w stanie ochronić wnętrza domu przed mrozem w stopniu wymaganym przez prawo budowlane.

Nic zatem dziwnego, że w nowo budowanych domach jednorodzinnych zaczęły dominować ściany dwuwarstwowe, w których mur nośny jest na późniejszym etapie budowy osłaniany od strony zewnętrznej izolacją cieplną, wykonaną zazwyczaj ze styropianu.

Dopiero pojawienie się na rynku lekkich odmian betonu komórkowego pozwoliło na powrót do budowy domów ze ścianami jednowarstwowymi. Z wykonanych z niego bloczków można było bowiem wymurować jednorodne ściany zewnętrzne, które nie tylko miały odpowiednią nośność, ale także bardzo dobrą izolacyjność termiczną, spełniającą coraz bardziej wyśrubowane wymagania przepisów budowlanych.

Z bloczków Ytong Energo+ można wykonać super ciepłe ściany jednowarstwowe o współczynniku U równym jedynie 0,17 W/(m²K)!. Foto. Xella

Przykładem takich konstrukcyjno-izolacyjnych elementów ściennych są bloczki Ytong Energo+ z betonu komórkowego. Wykonane z nich ściany już o grubości 36,5 cm spełniają obowiązujące wymagania pod względem izolacyjności cieplnej. Natomiast gdy ściany te mają grubość 48 cm, to ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi jedynie 0,17 W/(m²K)! To najcieplejsza ściana jednowarstwowa dostępna na rynku. Przegrody z bloczków Ytong Energo+ o grubości 48 cm już teraz z nawiązką spełniają wymagania warunków technicznych, które będą obowiązywać od 2021 roku. To energooszczędna ściana wybiegająca w przyszłość.

Zalety ścian jednowarstwowych z bloczków Ytong Energo+

Domy z jednowarstwowymi ścianami zewnętrznymi, wykonanymi z bloczków betonu komórkowego Ytong Energo+, zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji, mają przewagę na tymi, w których zastosowano ściany dwuwarstwowe. I nie ma znaczenia, z jakich elementów ściennych została wymurowana ich warstwa nośna, ani też czy ocieplono je styropianem czy wełną mineralną.

Domy ze ścianami jednowarstwowymi z bloczków Ytong Energo+ buduje się nie tylko szybciej niż z dwuwarstwowymi, ale też panuje w nich dużo bardziej przyjazny dla domowników klimat. Foto. Xella

Szybkość budowy

Jednowarstwowe ściany z bloczków Ytong Energo+ muruje się mniej więcej tak samo długo, jak mur ścian dwuwarstwowych (bez izolacji termicznej). Jednak gdy weźmie się pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na montaż ocieplenia, to okaże się, że ściany jednowarstwowe buduje się dwa razy szybciej niż dwuwarstwowe.

Koszt budowy

Koszt wymurowania ściany jednowarstwowej jest oczywiście większy niż cieńszej od niej warstwy nośnej ściany dwuwarstwowej. Z tym, że tę ostatnią trzeba jeszcze ocieplić, a to oznacza dodatkowe wydatki. Jeśli więc porównywać koszty wykonania obu ścian w wersji wykończonej (z obustronnymi tynkami), to okaże się, że są one porównywalne (często z niewielką przewagą na korzyść ścian jednowarstwowych).

Wysychanie

Większość materiałów ściennych świeżo po wyprodukowaniu zawiera pewne ilości wody technologicznej. Po wymurowaniu z nich ścian, wilgoć ta jest oddawana do otoczenia, aż do momentu, gdy staną się one powietrzno-suche. Ściany jednowarstwowe nie tylko przez cały czas budowy, ale i później, odsychają z wilgoci technologicznej na dwie strony, przy czym od strony zewnętrznej bardzo skutecznie pomaga im w tym słońce i wiatr. Tymczasem mury ścian dwuwarstwowych odsychają na obie strony jedynie do czasu osłonięcia ich od zewnątrz ociepleniem. Potem mogą pozbywać się wilgoci jedynie przez wnętrze domu, a więc dużo wolniej. Przy czym odbywa się to w znacznej mierze kosztem energii do ogrzewania domu. Dlatego w budynkach ze ścianami dwuwarstwowymi rachunki za ciepło przez co najmniej pierwsze 2-3 lata są około 2 razy wyższe niż później.

Ściany jednowarstwowe pozbywają się wilgoci technologicznej szybciej niż dwuwarstwowe, bo przez cały czas mogą odsychać także od strony zewnętrznej, w czym wydanie pomaga im słońce i wiatr. Foto. Xella

Izolacyjność termiczna

Można by sądzić, że ściany o jednakowym współczynniku przewodzenia ciepła U tak samo chronią dom przed ucieczką ciepła i nie ma znaczenia, czy są jedno- czy dwuwarstwowe. Tak jednak nie jest, ponieważ ściany jednowarstwowe nawet podczas mroźniej zimy są bardzo często ogrzewane przez słońce, a uzyskane w ten sposób ciepło oddają do wnętrza domu. Dlatego takie ściany z pewnością lepiej izolują dom przed zimnem niż dwuwarstwowe, które – osłonięte grubą warstwą ocieplenia – są pozbawione takich dodatkwych zysków ciepła z energii słonecznej.

Mikroklimat

W domach ze ścianami jednowarstwowymi panuje lepszy mikroklimat niż w tych ze ścianami dwuwarstwowymi. Są one – w przeciwieństwie do dwuwarstwowych – murem w całej swojej grubości, dlatego mają większą od nich pojemność cieplną i wilgotnościową. Dzięki temu, podczas zmieniających się warunków pogodowych, w domach ze ścianami jednowarstwowymi panuje przez cały czas w miarę stała temperatura oraz wilgotność powietrza.

Elewacje

Elewacje ścian jednowarstwowych są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia w porównaniu z tymi, w których warstwa wykończeniowa wykonana jest na styropianowym ociepleniu ścian dwuwarstwowych. W takich ścianach nie zrobi dziur dzięcioł, ani nie uszkodzi ich nawet mocno uderzana o ścianę piłka. Nie stopi ich także niewygaszony grill, pozostawiony bez opieki w pobliżu ścian domu.

* * *

Opisane w artykule przykłady pokazują, że inwestor, który zdecyduje się na ściany jednowarstwowe, będzie miał bardzo duże korzyści, właściwie bez żadnych dodatkowych wydatków. Powinien jedynie do ich budowy wybrać elementy ścienne solidnego i doświadczonego producenta materiałów budowlanych, jakim jest firma Xella Polska.

Produkowane przez nią bloczki z betonu komórkowego Ytong Energo+, przeznaczone do budowy ścian jednowarstwowych, spełniają bowiem wysokie wymagania, zarówno pod względem wytrzymałości, jak i izolacyjności termicznej. Do tego są wykonane z dużą dokładnością wymiarową (±1 mm), dzięki czemu ściany z nich muruje się szybko i przy małym zużyciu zaprawy klejowej oraz wykańcza pocienioną warstwą tynku.

Bloczki Ytong Energo+ zamówicie w firmie LUBAR w Jaworznie.

Fot. i grafika: Xella
Źródło: Xella

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z jaworznickiego oddziału firmy LUBAR

LUBAR S.A. to jedna z największych w regionie hurtowni budowlanych. Jest producentem i dostawcą wysokiej jakości materiałów stosowanych w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Posiada 5 oddziałów, z których jeden od 2 lat funkcjonuje w Jaworznie w dzielnicy Bory. Jego przestrzeń biurowo-magazynowa o wielkości 1,1 ha gwarantuje wysoką dostępność materiałów. Dodatkowo na terenie oddziału znajduje się samoobsługowy market budowlany łączący kompleksowe zaopatrzenie z szybkością zakupów. Materiały z oddziału dostarczane są na budowy nowoczesnymi samochodami samowyładowczymi do transportu materiałów budowlanych i do styropianu. W zeszłym roku oddział poszerzył swoją ofertę o sprzedaż wyrobów hutniczych.

 

Źródło i fot.: LUBAR

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki