Macro shot of financial concept
REKLAMA

Wbrew pozorom, wypracowanie i utrwalenie w sobie nawyku oszczędzania wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie trzymanie się konsekwentnego, racjonalnego planu działania, który pozwoli Ci w kilka czy kilkanaście miesięcy zgromadzić pierwsze oszczędności. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią pokonanie pierwszych trudności i dotarcie do upragnionego celu.

 

  1. Wskazówka pierwsza: kupuj produkty na wyprzedażach
  2. Wskazówka druga: unikaj impulsywnych zakupów
  3. Wskazówka trzecia: stosuj automatyczne przeniesienia
  4. Wskazówka czwarta: płać gotówką

 

Wskazówka pierwsza: kupuj produkty na wyprzedażach

Jeżeli jesteś w sklepie i akurat trafiłeś na wyprzedaż produktu, którego regularnie używasz, nie zaszkodzi, abyś zrobił jego większy zapas. Uważaj jednak, aby nie rozpędzić się i zacząć kupować przecenionych towarów, których i tak nigdy nie użyjesz. Wówczas, zamiast zaoszczędzić, stracisz, gdy produkt przekroczy datę przydatności do użycia. Zawsze patrz na cenę za kilogram czy za litr – wówczas będziesz miał punkt odniesienia i wiedział, czy na pewno to, co kryje się pod pojęciem promocji, rzeczywiście nią jest. Zazwyczaj bardziej opłaca się wybierać większe, zbiorcze opakowania niż ich mniejsze odpowiedniki.

 

Wskazówka druga: unikaj impulsywnych zakupów

Przestrzenie supermarketów są zaprojektowane w taki sposób, aby produkty były na wyciągnięcie ręki i nieustannie kusiły kupującego. Emocje są zdecydowanie złym doradcą i sprawiają, że podczas wizyty w sklepie wydasz zdecydowanie więcej niż założyłeś. Jeżeli z jakiegoś powodu zrodzi się w Tobie potrzeba nabycia droższych przedmiotów, na które aktualnie nie masz pieniędzy (na przykład komputera służącego do pracy, sprzedawanego w promocyjnej cenie), możesz rozważyć wzięcie pożyczki na sprzęt komputerowy. Jeżeli służy Ci on nie tylko do pracy, ale również do rozrywki, możesz porównać parametry poszczególnych akcesoriów, w tym myszy, wpisując w wyszukiwarkę hasło: gaming mouse test. Ranking ofert znajdziesz na http://pozyczkichwilowkiranking.pl.

 

Wskazówka trzecia: stosuj automatyczne przeniesienia

Stałe zlecenie przelewu części wynagrodzenia na konto oszczędnościowe jest świetnym sposobem dla osób, które mają spory problem z podjęciem decyzji, ile i kiedy przelać środki na konto oszczędnościowe. W przeciwnym razie osoby, które nie mają dobrego nawyku oszczędzania i silnej woli, łatwo wydadzą pieniądze, które miały zostać odłożone.

 

Wskazówka czwarta: płać gotówką

Płacenie kartą, czy to kredytową, czy debetową, jest dziecinnie proste i wygodne. Brak fizycznej styczności z pieniądzem sprawia, że łatwiej wydaje się ciężko zarobione środki. Dlatego dobrym pomysłem jest przejście na płatności gotówkowe. Zdecydowanie trudniej jest wziąć do ręki nowy banknot o nominale 200 złotych i zostawić go w sklepie niż przyłożyć do czytnika kartę zbliżeniową. Oszczędzanie podczas płacenia gotówką jest znacznie prostsze.

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki