REKLAMA

Europa skrywa bardzo wiele ciekawych zakątków. Jednym z państw, które uznaje się za wciąż nieodkryte jest Albania. Wyjazd do tego kraju obecnie jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Dlatego warto wybrać ten kraj na wakacyjny wyjazd. Co na nas czeka w Albanii? Zapierające dech w piersiach krajobrazy, dobre jedzenie, plaże, zabytki wpisane na listę UNESCO czy po prostu czyste powietrze i wypoczynek na łonie natury. Od kilku lat w Albanii pojawia się zwiększona liczba turystów, ale wciąż nie jest to aż tak wiele jak w Chorwacji. Choćby z tego powodu warto wybrać ten kierunek. A co warto zobaczyć?

Albańska riwiera

Jednym z miejsc, dla których przyjeżdża się do Albanii jest tak zwana albańska riwiera, czyli miejscowości nadmorskie. Jedną z najbardziej popularnych jest Saranda. Miasto to słynie z restauracji serwujących owoce morza, intensywnego życia nocnego i jako bazy wypadowej do innych nadmorskich miejscowości. Co ciekawe można złapać tu też prom do Korfu – jednej z najbardziej zielonych, greckich wysp. Warto wybrać się też do położonego zaledwie 20 km dalej Niebiańskiego Oka. Jest to źródło wody, głębokie na co najmniej 50 metrów i co ciekawe woda o każdej porze roku ma tylko 10 stopni C.

Kolejnym ciekawym nadmorskim kurortem jest Ksamil. Miasteczko to nazywane jest “Karaibami Europy”, ponieważ można znaleźć tu czyste, białe plaże oraz krystalicznie czystą wodę w kolorze turkusu. Można tu spędzić ciepłe wakacje od kwietnia do września. Całkiem niedaleko położony jest Butrint, który jest wpisany jako zabytek na listę UNESCO. Butrint zachował zarówno rzymskie, jak i greckie budownictwo, dlatego jest gratką, dla osób które interesują się architekturą czy historią.

Aby sprawnie poruszać się po kraju zobacz mapę Albanii https://www.worldmap.pl/albania/

Kierunek Tirana – stolica Albanii

Lecąc samolotem do Albanii na pewno wylądujemy w jej stolicy, czyli Tiranie. Jest to piękne miasto, pełne kontrastów. Trzeba przygotować się na to, że nie znajdziemy tu knajp fast food, jak w innych stolicach europejskich. A duch komunizmu nadal jest żywy. Mimo, że komunizm upadł w 1992 roku, a samo miasto zostało totalnie przekształcone, to nadal można poczuć się jak w komunistycznym państwie. Sama Tirana oferuje wielokolorowe budynki, wąskie uliczki, wiele barów i restauracji czy piękne muzea. Warto przeznaczyć na zwiedzenie tego miasta chociaż dwa dni. A zimą, gdy nadmorskie kurorty są opustoszałe jest to jedyne miasto, w którym można doświadczyć nocnego życia.

Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualną prognozę pogody w Albanii na https://www.telepogoda.pl/albania/

Tanie wakacje w Albanii?

Tirana jest tańsza od Warszawy, ale trzeba się przygotować, że żywność kupowana w marketach jest w podobnej cenie jak w Polsce. Za to ceny w restauracjach są zdecydowanie niższe i za 15-30 złotych można się dobrze najeść. Także koszt transportu publicznego należy do tańszych, ale samo paliwo jest droższe niż w Polsce. Za to noclegi są dość tanie. Za 10-15 euro od osoby można znaleźć bardzo wiele ofert noclegowych. Ale organizując wyjazd samodzielnie koniecznie trzeba noclegi zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza a nadmorskich kurortach.

Na co uważać? Na płatności. Polskie złotówki się nie przydadzą, ponieważ nigdzie ich nie wymienimy. Jeśli chcemy zabrać gotówkę, najlepiej wziąć ze sobą euro, które wymienimy wszędzie. W turystycznych miastach można znaleźć dużo bankomatów, ale trzeba uważać na prowizje banków. Ponadto nie wszędzie zapłacimy kartą, dlatego trzeba mieć zawsze przy sobie gotówkę czy to albańskie leki czy euro.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki