W Klubie Zdrowia o układzie kostnym i mięśniowym

Gdyby nie układ kostny i wspomagający go układ mięśniowy człowiek przypominałby bezkształtną amebę. A tak – mamy wyprostowane postawy, nie garbimy się, przynajmniej większość z nas, choć niektórzy z prostymi plecami mają nie lada kłopot. O tak ważnym układzie kostnym i równie istotnym układzie mięśniowym oraz wpływie ruchu na te dwa układy mówiła kolejna prelekcja Klubu Zdrowia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej przy jaworznickim Zborze Adwentystów Dnia Siódmego. W tamtejszej sali wykładowej 16 lutego prelekcję poprowadził promotor zdrowia, masażysta Marcin Pycia. Czy zła postawa wpływa negatywnie na pracę organizmu – pytamy prelegenta.

REKLAMA

Istnieje przekonanie, że im organizm starszy tym trudniej jest zapanować nad powstającymi z wiekiem wadami postawy. Czy więc gimnastyka, której poddają się osoby starsze pozwoli im choćby częściowo skorygować nieprawidłowa postawę?

Rola ruchu w utrzymaniu organizmu w zdrowiu jest nie do przecenienia. Wpływa on pozytywnie na każdy układ organizmu, tym bardziej więc dobrze służy układom kostnemu i mięśniowemu.

Zwykło się uważać, że dobre skutki przynoszą takie działania, które nie sprawiają nam większych kłopotów. Czy to dotyczy też ruchu? Innymi słowy czy należy się do aktywności fizycznej przymuszać i czy taki przymus da nam dobre efekty ?

Z natury bywamy nieco leniwi, każdy więc pewnie wypracował własne metody pokonywania niechęci do aktywności fizycznej. O sposoby na regularny ruch pytamy pastora jaworznickiego zboru Mariusza Merkisa.

Jak mawiają ruch może zastąpić każde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu. I tego się trzymajmy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki