REKLAMA

Nowoczesne łazienki często przypominają wykwintne salony czy galerie sztuki współczesnej. Fantazyjne kształty armatury i ceramiki, artystyczne wzornictwo, pomysłowy design i efektowne kompozycje kolorystyczne sprawiają – projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej nietuzinkowych rozwiązań. Jak spośród tylu ciekawych propozycji wybrać wystrój łazienki, który najlepiej spełni nasze indywidualne oczekiwania?

Retro czy futurystycznie?

Najnowsze trendy łazienkowe można by opisać jednym słowem: różnorodność. Modny jest zarówno luksus, przepych i glamour, jak też surowy minimalizm i prostota. Wśród projektów łazienek można spotkać  nowoczesne wariacje na temat stylu retro, w którym szczególnym powodzeniem cieszy się marmur łączony nierzadko ze złotem, miedzią lub mosiądzem, wolnostojące wanny, umywalki przypominające dawne porcelanowe misy do mycia, złocone krany i eleganckie kurki do ciepłej i zimnej wody zamiast pojedynczego uchwytu.

Z drugiej strony mamy minimalistyczny wystrój, w którym króluje prosta forma, geometria i elegancka surowość, często uzyskiwana poprzez zastosowanie betonu dekoracyjnego czy chłodne barwy. Wciąż dobrze się trzyma styl skandynawski oraz łączenie bieli i drewna, które nadaje wnętrzu swoisty spokój i łagodność.

Wszystko może być modne – liczy się podejście

Pomiędzy tymi dwoma biegunami mamy do dyspozycji jeszcze całą paletę pomysłów na aranżację łazienki. Egzotyczne, orientalne wzornictwo, ręcznie zdobione umywalki, przypominające piękne porcelanowe salaterki, umywalki wolnostojące, które wyglądają niekiedy jak kosmiczne kapsuły, matowe i pastelowe płytki do łazienki. Dużą popularność zyskuje ostatnio także czerń, która – w odpowiedniej ilości – może sprawić, że wnętrze nabierze bardziej wyrazistego charakteru. Poza tym na ścianach możemy zawiesić niebanalne grafiki czy obrazy, a na blacie lub na podłodze postawić kwiaty doniczkowe.

Łazienkowe technologie

Nowoczesna łazienka to także technologia, która jest obecna już właściwie we wszystkich obszarach życia. W łazience również możemy napotkać takie innowacyjne funkcje, jak samootwierające i samozamykające się deski sedesowe, toalety myjące, baterie z czujnikami regulacji strumienia wody i wiele innych przydatnych udogodnień.

Jak odnaleźć własny styl wystroju wnętrza?

Planując urządzanie łazienki, warto zaczerpnąć inspiracji z nowoczesnych trendów, jednak trzeba też uważać, by nie stworzyć misz-maszu, który nie będzie miał nic wspólnego z naszym indywidualnym gustem, potrzebami i oczekiwaniami. Możemy zatem przeglądać portale wnętrzarskie i strony internetowe salonów takich jak Grupa MO i wybierać z nich poszczególne elementy wystroju – ceramikę, armaturę, płytki, meble łazienkowe – by wkleić je na własną tablicę inspiracji (pamiętajmy, by uwzględnić również wymiary naszej łazienki). Dzięki takiemu zestawieniu łatwiej będzie skomponować perfekcyjne, spójne wnętrze, które okaże się nie tylko wygodne, ale i przyjemne dla oka.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki