Wojciech Lichtański – jaworznianin, wybitny saksofonista, który na swoim koncie ma wiele nagród oraz wyróżnień. Muzyk, który zachwyca dojrzałą grą oraz dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Lider kwartetu Wojciech Lichtański Questions, którego płyta pt. Iga ukazała się kilka dni temu.

Okładka płyty Ida
REKLAMA

Muzyka, jaką wykonuje kwartet to jazz z silnymi wpływami muzyki klasycznej, szczególnie epoki impresjonizmu. Kompozycje charakteryzuje prosta melodyka podparta nietuzinkową harmonią i rytmiką oraz kontrasty wciągające słuchacza w świat zespołu na czas trwania koncertu.

Muzycy tworzący kwartet Wojciech Lichtański Questions

Muzycy tworzący kwartet Wojciech Lichtański Questions to:

  • Wojciech Lichtański – saksofon altowy, saksofon sopranowy, kompozycje
  • Mateusz Pałka – fortepian, akordeon
  • Kuba Dworak – kontrabas
  • Patryk Dobosz – perkusja

Na koncie młodego muzyka znajduje się m.in. główna nagroda konkursu 15. Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Grand Prix Jazzu nad Odrą. Jako kompozytor zdobył prestiżową nagrodę specjalną za kompozycje “Journey with K.” na big band przyznaną przez Marię Schneider w konkursie 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Oprócz wielu ogólnopolskich nagród, na jego koncie od niedawna znajduje się również nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Już jako nastolatek, jaworznianin wygrał wiele konkursów muzyki klasycznej. W roku 2013 uzyskał tytuł magistra sztuki (specjalność saksofon) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na tej samej uczelni zdobył tytuł licencjata z zakresu kompozycji i aranżacji. Aktualnie jest studentem studiów doktoranckich, także Akademii Muzycznej w Katowicach.

Niedawno wydana płyta kwartetu Wojciech Lichtański Questions pt. „Iga” została wydana przez krakowski dom wydawniczy Audio Cave.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki