Nie dajmy się depresji, diagnozujmy i leczmy

Desperate Sad Mourning Tears Woman Depression Cry

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony 23 lutego ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zachęcanie chorych do podjęcia leczenia.

REKLAMA

Depresja dotyka nawet 8 milionów Polaków, z czego jedynie 1,5 ma zdiagnozowaną ją przez specjalistów. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Według danych szacunkowych w 2010 będzie ona drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym dzisiejszego świata, zaraz po chorobach układu krążenia.

Depresja jest zespołem zaburzeń psychicznych charakteryzującym się obniżeniem nastroju; smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, poczuciem winy, u niektórych pacjentów nawet myślami samobójczymi. Ponadto chorzy są niezdolni do przeżywania przyjemności, cechuje ich spowolnienie psychoruchowe oraz zaburzenie rytmu dobowego – cenność w dzień, bezsenność w nocy. Może ona utrzymywać się przez lata, a finalnie doprowadzić do samobójstwa osoby borykającej się z depresją.

Pierwszym objawem „z ciała” mogą być zaburzenia snu. Jeszcze nie dopuszczamy do świadomości, że coś się z nami dzieje, ale o 4 nad ranem wybudzamy się i nie możemy z powrotem zasnąć. Albo nie możemy zasnąć wieczorem, choć czujemy się bardzo, bardzo zmęczeni. Albo przesypiamy pół dnia – czyli przesypiamy problemy, taka ucieczka w sen. Może się też pojawić fizyczne zmęczenie: jesteśmy bez przerwy zmęczeni, ciężko zmęczeni – choć z aktywnością fizyczną nie ma to nic wspólnego. Dla chorego na depresję najgorsze są poranki: budzi się i ciężar zbliżającego się dnia wydaje mu się przytłaczający. Zwykle pod wieczór samopoczucie trochę się poprawia.

Choroba ta może być uwarunkowana genetycznie lub psychologicznie, kiedy powodem zachorowania są wydarzenia życiowe lub choroby somatyczne. Jednak powody depresji często mogą być mieszane.

Co zrobić, gdy zauważymy u siebie lub bliskich nam osób podobne objawy. Klepanie po plecach i mówienie, że będzie dobrze nie pomoże. Należy zgłosić się do specjalisty. Współczesna psychiatria dysponuje środkami pozwalającymi na znaczne zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie objawów depresji u większości chorych. W tym celu najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię.

Warto też zanotować sobie ten numer: 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod tym numerem można porozmawiać se specjalistą zupełnie anonimowo w każdą środę i czwartek od godz. 17.00 do 19.00.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki