Nie daj się zaskoczyć, badaj piersi

Trwa akcja bezpłatnych badań mammograficznych w jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym.

REKLAMA

Skierowana jest ona do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które przez ostatnie dwa lata nie badały się mammografem.

Program jest tak zaprogramowany, że kobiety bez żadnych dolegliwości i obciążeń ze strony rodziny mogą wykonać to badanie co dwa lata. Natomiast panie z obciążeniami istotnymi rodzinnymi czy też z mutacjami chromosomowymi co rok. – powiedział Krzysztof Ptaszkiewicz z jaworznickiego Szpitala Wielospecjalistycznego.

Wszystkie panie spoza wskazanych ram wiekowych również mogą się bezpłatnie zbadać, ale muszą posiadać skierowanie od lekarza ginekologa.

Zgłaszalność na programy profilaktyczne przesiewowe w Polsce ciągle jest niesatysfakcjonująca i niższa od oczekiwań osób opracowujących i wykonujących program. Wynosi ona średnio 40 do 44 proc., co jest różne dla różnych regionów kraju, podczas gdy w wysoko rozwiniętych krajach, np. Finlandii ta zgłaszalnośc wynosi 90 procent. – dodał specjalista.

Jaworznicki mammograf to maszyna najnowszej generacji z cyfrowym detektorem obrazu, którym badania wykonuje wysoko wykwalifikowany personel. Należy też pamiętać, że im szybsza diagnoza, tym większe szanse na całkowite wyleczenie nowotworów.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki