czwartek, 28 marca, 2024

Hashimoto epidemia dzisiejszych czasów. Jak ją leczyć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneHashimoto epidemia dzisiejszych czasów. Jak ją leczyć?

Hashimoto epidemia dzisiejszych czasów. Jak ją leczyć?

- Advertisement -

Wraz z rozwojem badań, wzrostem wiedzy wśród lekarzy i dietetyków oraz większych możliwości diagnostycznych, zwiększa się wykrywalność chorób. Do jednej z najczęściej wykrywalnych schorzeń w ostatnim czasie należy Hashimoto.

Coraz więcej osób, szczególnie kobiet, boryka się z tą chorobą. Statystyki podają, iż obecnie już 1 na 10 kobiet choruje lub ma początkowe stadium Hashimoto, a 22% populacji ma problemy z tarczycą.

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, iż Hashimoto to nie tylko problem z tarczycą. Jest to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna, która dotyczyć może całego organizmu. Organizm chorej osoby produkuje przeciwciała, które atakują oraz niszczą własne komórki. Powoduje to osłabienie oraz wyniszczenie układu odpornościowego, co prowadzi do rozwoju kolejnych ognisk chorób. Wynikiem tego jest występowanie wraz z Hashimoto innych chorób autoimmunologicznych, takich jak celiakia, cukrzyca typu 1, bielactwo, anemia czy łuszczyca. Z tego względu ważna jest diagnostyka oraz obserwacja własnego organizmu.

Pęd życia, stres towarzyszący nam na co dzień, niedosypianie – to wszystko prowadzi do upośledzenia funkcjonowania naszego organizmu, w tym m.in. układu hormonalnego. Często pod przykrywką codziennego zmęczenia, nie zauważane są pierwsze objawy choroby. Zatem na co zwrócić uwagę? Co powinna nas zaniepokoić?

  • zmęczenie, senność,
  • problemy z koncentracją tzw. ‘mgła mózgowa’,
  • zaburzenia depresyjno – lękowe,
  • obniżenie nastroju, rozdrażnienie,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • spadek libido,
  • zaburzenia łaknienia oraz związana z tym nadwaga / otyłość,
  • sucha skóra, wypadające włosy, łamiące się paznokcie,
  • nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych

Badania pokazują, iż styl życia ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych hormonów. Stres jest jednym z najbardziej wyzwalających czynników siejących spustoszenie w organizmie, w tym powstanie choroby Hashimoto. Z tego względu zaleca się minimalizację, a najlepiej eliminację sytuacji stresowych. Należy zadbać również o odpowiednią jakość i ilość snu (7 – 8h). W zależności od stopnia zaawansowania wykrytej choroby, włączane jest leczenie farmakologiczne przez lekarza. Ponadto zalecana jest regularna aktywność fizyczna oraz dieta zbilansowana zarówno pod względem makro- jak i mikroskładników. Tarczyca jest odpowiedzialna za ok. 30% podstawowej przemiany materii, z tego względu wśród osób z tą jednostką chorobową, pojawiają się problemy z utrzymaniem należnej masy ciała. Wynika to z nadwyżki spożywanych kilokalorii do potrzeb organizmu, w związku z czym nadmiar energii magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Należy podkreślić również fakt, iż normalizacja masy ciała odgrywa dużą rolę w stabilizacji stężenia hormonów. Dlatego tak istotnymi elementami w zapobieganiu oraz leczeniu Hashimoto jest odpowiednio dobrana dieta oraz aktywność fizyczna. Należy unikać niskokalorycznych i restrykcyjnych diet, prowadzących do niedożywienia, a co za tym idzie – wzrostu TSH w odpowiedzi na zbyt małą podaż energii oraz białka z dietą. Dieta powinna być bogato odżywcza, wspomagać pracę całego organizmu oraz powrót dobrego samopoczucia i zdrowia!

Warto pamiętać, że każda wcześnie wykryta choroba to większa szansa na jej wyleczenie. Literatura ukazuje, iż nieleczone Hashimoto jest najczęstszą przyczyną zachorowań na niedoczynność tarczycy. Ponadto brak podjęcia leczenia tarczycy prowadzi do wielu powikłań, m.in. problemów z zajściem w ciążę, poronień jak i również do raka tarczycy. Należy zatem obserwować własny organizm oraz regularnie wykonywać kontrolne badania diagnostyczne (1 – 2 x na 10 – 12 miesięcy).

Bardzo ważne jest to aby nie stosować podczas odchudzania nieracjonalnych diet niskokalorycznych i nadmiaru suplementów odchudzających, warto pamiętać o racjonalnym żywieniu i ograniczeniu stresu, idealnym rozwiązaniem w chorobie Hashimoto jest udanie się do psychodietetyki, który kompleksowo o nas zadba.

Dr n. o zdr. Patrycja Kłósek
Dietetyk kliniczny, Psychodietetyk
Centrum Leczenia Otyłości Paleta Diet
Jaworzno ul. Przechodnia 5
www.paletadiet.pl
tel.: 690 442 833

[vc_facebook]

 

1 KOMENTARZ

  1. słyszałem, że problemy z tarczycą można regulować jedzeniem – nie wiem ile w tym prawdy. Są natomiast badania dotyczące pozytywnego wpływu lunazyny na choroby autoimmunologiczne – a tym przecież jest hashimoto

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...