REKLAMA

Korzystnie z usług wypożyczalni lawet i przyczep dla większości zwykłych „Kowalskich” nie jest codziennym rytuałem. Konieczność przetransportowania większego załadunku (np. materiałów budowlanych), sprowadzenie samochodu z zagranicy czy – co chyba najmniej przyjemne – stłuczka drogowa, po której auto nie może już dotrzeć do celu o własnych siłach – oto sytuacje, w których najczęściej musimy wynająć przyczepę lub lawetę. Warto wówczas pamiętać o kilku zasadach dotyczących użytkowania takiego pojazdu.

Jazda z przyczepką – czy trzeba mieć uprawnienia?

Do prowadzenia samochodu z przyczepą lekką (do 750 kg) nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia – jedynie  prawo jazdy kategorii B. Warto jednak upewnić się, że łączna masa samochodu, przyczepy i jej załadunku nie przekracza 4250 kg. Przyczepa lekka nie musi posiadać również hamulca najazdowego. Jazda z przyczepą nie jest jednak zadaniem dla niewprawionego kierowcy, który dopiero od niedawna może zasiadać za kółkiem. Decydując się na wynajem przyczepy, powinniśmy czuć się pewnie za kierownicą lub skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego kierowcy. W czasie jazdy należy pamiętać o wydłużonej drodze hamowania: nagłe zatrzymanie pojazdu lub zbyt raptowne przyspieszenie nie jest zbyt rozsądnym pomysłem.

Auto na lawecie

W niektórych przypadkach prowadzenie samochodu holującego lawetę również nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień poza prawem jazdy kat. B – warunkiem jest odpowiednia masa całkowita auta, lawety i załadunku, która może wynosić maksymalnie 3,5 t. Trzeba także wiedzieć, że auto holujące musi ważyć więcej niż laweta z załadunkiem. W przeciwnym wypadku kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B+E. Podobnie jak w przypadku jazdy z przyczepą, prowadzenie auta holującego lawetę również wymaga zaawansowanych umiejętności płynnego hamowania, przyspieszania i wchodzenia w zakręty. Dozwolona prędkość dla auta z lawetą poza terenem zabudowanym wynosi 70 km/h, zaś na drogach ekspresowych i autostradach – 80 km/h.

Korzystając z wypożyczalni lawet, warto także zadbać o pomoc przy załadunku – jedna osoba nie poradzi sobie z tym. Aby uzyskać stabilność lawety, należy dociążyć przód i przymocować holowany samochód pasami mocującymi. Najlepiej zastosować mocowanie 3-punktowe i przypiąć do lawety wszystkie 4 koła (minimum to 3 koła).

Jak wynająć lawetę?

Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wynajem lawety – stłuczkę trudno przewidzieć z tygodniowym wyprzedzeniem. W takiej sytuacji zazwyczaj z pomocą przychodzi internet: wpisanie w wyszukiwarkę hasła „wypożyczalnia lawet Poznań” lub skorzystanie z funkcji lokalizacji jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak sytuacja nie jest nagła, warto upewnić się co do jakości wypożyczanej lawety – czy nie ma zardzewiałych elementów, czy pasy mocujące nie są przetarte itp. Istotnym elementem jest również cena. Ile kosztuje wynajem lawety lub przyczepy? Według cennika jednej ze sprawdzonych wypożyczalni lawet w Poznaniu – Wypożyczalnia Przyczep Tefra – koszt wynajęcia lawety na dobę waha się w granicach 80-180 zł, w zależności od rodzaju lawety, zaś wynajem przyczepy na dobę to koszt ok. 30-50 zł. Poza tym zarówno przyczepę, jak i lawetę można wypożyczyć na godziny lub na cały weekend.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki