REKLAMA

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia naszych mieszkań i domów, a także zakładów pracy, szkół, przedszkoli i żłobków. W sklepach też jest ich coraz więcej, co z jednej strony można uznać za zjawisko pozytywne, gdyż pozwala każdemu konsumentowi kupić sprzęt idealnie dostosowany do swoich potrzeb, ale z drugiej może utrudnić wybór odpowiedniego urządzenia. Jako specjaliści w dziedzinie oczyszczania podpowiadamy jak podjąć w tej kwestii słuszną decyzję.

Rodzaj filtrów

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza wykorzystują różne technologie filtracyjne, ale nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Smog stanowi mieszaninę różnych rodzajów zanieczyszczeń, dlatego usunięcie go z dokładnością bliską 100% wymaga zastosowania kilku filtrów. Opierając się na opiniach ekspertów i badaniach naukowych możemy stwierdzić, że w walce ze smogiem najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Technologia HEPA wykazuje wysoką skuteczność w usuwaniu cząsteczek stałych o bardzo małych rozmiarach, zatrzymując między innymi pyły zawieszone PM2,5 i PM10, natomiast węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, do których zaliczają się lotne związki organiczne. Oczywiście, dodatkowe technologie oczyszczania, jak jonizacja czy filtry zimnokatalityczne, stanowią zaletę oczyszczacza, ale nie są w nim najważniejsze.

Wydajność oczyszczania

Wydajność to jeden z najistotniejszych parametrów oczyszczacza, ponieważ decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu urządzenie będzie w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza. Producenci zazwyczaj podają rekomendowaną powierzchnię maksymalną każdego modelu, jednak ze względu na stosowanie przez nich różnych przeliczników, sugerujemy nie opierać się wyłącznie na tej informacji. W warunkach domowych zalecamy wybór oczyszczaczy powietrza, których wydajność (wyrażona w przepływie powietrza lub CADR) w przeliczeniu na 10 m² powierzchni będzie równa lub większa 80 m³/h. W przypadku obiektów użyteczności publicznej wydajność powinna być nawet trzykrotnie wyższa, ze względu na szybszą wymianę powietrza, wynikającą z norm wentylacyjnych ustalonych dla tego typu budynków. W naszym rankingu oczyszczaczy powietrza wybierzoczyszczacz.pl możliwe jest uszeregowanie oczyszczaczy według najwyższej wydajności, z czego warto skorzystać, jeśli poszukuje się urządzenia do dużej powierzchni albo do sali szkolnej czy przedszkolnej.

Głośność pracy

Skuteczna filtracja powietrza nigdy nie jest procesem niemym, ale dobrze dobrany oczyszczacz jest w stanie działać tak cicho, aby nie zakłócać komfortu nawet w trakcie snu. Większość urządzeń pracuje w kilku prędkościach, a poziom hałasu wzrasta wraz ze zwiększeniem tempa obrotów wentylatora. W sypialniach należy umieszczać wyłącznie te modele, które w najniższych trybach emitują dźwięk nie głośniejszy niż 35 dB, a w przypadku szczególnej wrażliwości na hałasy powinno być to o 10 dB mniej. Najwyższe tryby zazwyczaj powodują emisję hałasu przekraczającego 50 dB, lecz nie jest to poważny problem, ponieważ wysokie obroty wykorzystywane są sporadycznie.

Funkcje dodatkowe

Producenci – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów – wyposażają swoje oczyszczacze w funkcje dodatkowe, które czasem przekładają się na efektywność filtracji, a niekiedy wpływają wyłącznie na komfort użytkowania sprzętu. Warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym z nich.

Tryb automatyczny

Tryb automatyczny oznacza, że oczyszczacz samodzielnie dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy urządzenie ma czujniki wykrywające obecność i stężenie smogu. Warto zauważyć, że oczyszczacze powietrza wykorzystują sensory kontrolujące poziom różnych rodzajów zanieczyszczeń. Na szczególną uwagę zasługują modele wyposażone w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5, który jest jednym z głównych i najbardziej niebezpiecznych składników smogu.

Nawilżanie powietrza

Na rynku dostępne są urządzenia, które łączą funkcję oczyszczacza i nawilżacza, pozwalając kompleksowo wyeliminować problemy związane z jakością powietrza wewnątrz budynków. Zbyt niska wilgotność to powszechny problem w sezonie grzewczym, dlatego zakup sprzętu dwufunkcyjnego jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy urządzenie spełnia pewne warunki. Najważniejsza jest odpowiednia wydajność oczyszczania i nawilżania oraz to, aby procesy te można było rozdzielić. W produkcji oczyszczaczy z funkcją nawilżania specjalizuje się firma Sharp, której produkty wykorzystują naturalną technologię ewaporacji.

Timer

Oczyszczacz powietrza może być wyposażony w programator czasowy, nazywany także timerem. Czasami pozwala on zaplanować moment zarówno włączenia, jak i wyłączenia filtracji, jednak w przypadku wielu urządzeń dostępna jest wyłącznie opcja automatycznego przerwania oczyszczania po upływie wyznaczonego czasu.

Sterowanie pilotem

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą także pod względem sposobu sterowania. W przypadku niektórych modeli włączenie i wyłączenie filtracji oraz zmiana ustawień są możliwe jedynie poprzez panel sterowania znajdujący się w obudowie urządzenia. Większą wygodę zapewniają oczyszczacze sterowane pilotem, ponieważ ich pracę można kontrolować siedząc na kanapie lub leżąc na łóżku.

Sterowanie aplikacją

Producenci oferują również oczyszczacze powietrza sterowane za pośrednictwem urządzeń mobilnych, przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Uruchamianie i zatrzymywanie filtracji oraz modyfikacja ustawień możliwa jest wówczas z dowolnego miejsca. Urządzeniami sterowanymi mobilnie są m.in. oczyszczacze powietrza Xiaomi oraz LIFAAir LA502 i LA352.

W sklepie Homespot oczyszczacze powietrza można wyszukać wybierając odpowiednie tagi. Wystarczy zaznaczyć preferowane funkcje, np. „sterowanie aplikacją mobilną” lub „nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem”, aby otrzymać listę modeli spełniających nasze oczekiwania.

Cena i koszty eksploatacji

Przed przystąpieniem do wyboru oczyszczacza powietrza warto zastanowić się, jaką kwotę można przeznaczyć na jego zakup oraz jak wysokie koszty eksploatacji jest się w stanie ponosić w związku z użytkowaniem urządzenia. Na rynku dostępne są oczyszczacze kosztujące mniej niż 500 złotych, ale trudno znaleźć wśród nich sprzęt gwarantujący wysoką skuteczność. Dobry oczyszczacz można jednak kupić za mniej niż 1000 zł, czego przykładem są takie modele jak Xiaomi Air Purifier 2S albo Klarta Forste. Podczas oceny kosztów eksploatacji należy wziąć pod uwagę pobór prądu oraz wydatki związane z wymianą filtrów, pamiętając o tym, że filtry mają różne ceny, ale i różną żywotność. Sugerujemy kierowanie się roczną wartością filtrów, którą prezentujemy w naszym rankingu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki