piątek, 29 marca, 2024

Wstrzymanie egzekucji komorniczej – jak tego dokonać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWstrzymanie egzekucji komorniczej - jak tego dokonać?

Wstrzymanie egzekucji komorniczej – jak tego dokonać?

- Advertisement -

Wstrzymanie egzekucji komorniczej określają przepisy prawne zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 822, postępowanie egzekucyjne może wstrzymać komornik w dwóch sytuacjach. W jakich przypadkach istnieje taka możliwość? Wstrzymanie egzekucji komorniczej może również nastąpić na wniosek dłużnika, z urzędu i na podstawie postanowienia sądu.

 

Egzekucja komornicza – co to jest?

Egzekucja komornicza to zajęcie przez komornika należącego do dłużnika majątku na poczet uregulowania jego zobowiązań finansowych, na przykład pod postacią pożyczki online na raty wobec wierzyciela. Przebieg postępowania egzekucyjnego oraz uprawnienia funkcjonariusza publicznego, którym jest komornik, określają przepisy prawne. Są one zawarte w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji.

Postępowanie egzekucyjne przeprowadza komornik sądowy na wniosek wierzyciela. Egzekucja komornicza odbywa się na podstawie tytułu wykonawczego. Jest nim tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Wstrzymanie egzekucji komorniczej w świetle art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego

Wstrzymanie egzekucji komorniczej określają przepisy prawne zawarte w art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z przywołanym artykułem, egzekucję komorniczą może wstrzymać komornik. Dokona tego, jeżeli dłużnik w całości uregulował wcześniej posiadany dług u wierzyciela, a on nadal kieruje sprawę na drogę sądową. Może również wstrzymać egzekucję, jeśli wcześniej zezwolił dłużnikowi na tzw. zwłokę. Jest jednak pewien warunek. Dłużnik ma obowiązek poświadczenia obu sytuacji na piśmie.

Art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego określa również sytuację dotyczącą umowy rozdzielności majątkowej w małżeństwie.

Komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome.

Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?

Wstrzymanie postępowania egzekucyjnego może nastąpić z kilku przyczyn. Zaliczyć do nich można:

  • wstrzymanie postępowania z urzędu (obligatoryjnie),
  • wstrzymanie postępowania na wniosek dłużnika lub wierzyciela (obligatoryjnie),
  • wstrzymanie egzekucji na podstawie postanowienia sądu (w całości lub w części).

Aby wstrzymać postępowanie egzekucyjne z urzędu (obligatoryjnie), muszą wystąpić następujące przesłanki:

  • wierzyciel nie posiada zdolności procesowej bądź przedstawiciela ustawowego,
  • dłużnik lub wierzyciel nie żyje,
  • dłużnik nie posiada zdolności procesowej lub przedstawiciela ustawowego,
  • część licytowanej nieruchomości wystarcza na pokrycie całego zobowiązania (zawieszenie postępowania odnosi się do pozostałej części),
  • umowa użytkowania wieczystego, do której odnosi się egzekucja, może być rozwiązana.

Wstrzymanie egzekucji komorniczej na wniosek dłużnika lub wierzyciela (obligatoryjnie) może nastąpić, jeśli pojawią się następujące przesłanki:

  • wierzyciel wnioskuje o zawieszenie postępowania,
  • sąd wcześniej uchylił wykonalność tytułu egzekucyjnego wskutek powództwa dłużnika,
  • dłużnik złożył zabezpieczenie, które zwalnia go od egzekucji,
  • we wniosku dłużnik wykaże, że do zaspokojenia roszczenia wystarczy część jego majątku (zawieszenie dotyczy wówczas pozostałej części).

Wstrzymanie postępowania egzekucyjnego na podstawie postanowienia sądu (w całości lub części) może mieć miejsce, jeżeli:

  • dłużnik złożył skargę na czynności komornicze lub postanowienie sądu (w takim przypadku sąd może uzależnić swoją decyzję od złożenia depozytu zabezpieczającego).

Wstrzymanie egzekucji a domniemanie doręczenia

Czy dłużnik może liczyć na wstrzymanie egzekucji komorniczej, jeżeli otrzymał pismo od komornika o wszczęciu egzekucji, a nie dostał żadnego powiadomienia z sądu? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Taka sytuacja mogła mieć miejsce, jeżeli nakaz spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego nie został odebrany przez dłużnika, ponieważ:

  • wysłano go na nieprawidłowy adres zamieszkania,
  • wysłano go na nieaktualny adres zamieszkania,
  • wysłano go, kiedy to dłużnik długotrwale nie przebywał pod adresem zamieszkania z powodów od niego niezależnych (np. pobyt w szpitalu).

Wstrzymanie egzekucji sądowej, jak już zostało wspomniane wcześniej, jest możliwe, ale nie wiąże się z łatwym procesem. Zgodnie z art. 139 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może powołać się na tzw. fikcję prawną doręczenia. Uznaje się wówczas, iż adresat otrzymał pismo z sądu. Wtedy to fikcja prawna pozwala na kontynuowanie procesu sądowego.

Dłużnik może jednak posłużyć się tzw. instytucją przywrócenia terminu i wykazać w postępowaniu dowodowym, że jako adresat nie odebrał pisma z sądu z przyczyn od niego niezależnych.

- Advertisment -

Kolizja na autostradzie A4

Wczoraj wieczorem, na jaworznickim odcinku autostrady A4, w okolicach MOP Kępnica doszło do kolizji. Zderzyły się ze sobą dwa auta osobowe. 28 marca około godziny...

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...