REKLAMA

Używanie tapet do dekoracji ścian ma bardzo długą tradycję. Dziś jednak wyraźniej niż kiedykolwiek widać podział na dekoracje budżetowe i luksusowe. Te pierwsze bywają praktyczne, ale zawsze są mniej trwałe niż tapety z wyższej półki. Zresztą tylko te ostatnie są w stanie zagwarantować, że poza funkcjonalnością we wnętrzu pojawi się coś jeszcze: niezaprzeczalny urok.

Co jest wygodnego w tapetach?

Czy nie lepiej i nie wygodniej byłoby po prostu użyć dobrych farb zamiast tapet? Niewykluczone, że czasem byłoby to szybsze rozwiązanie. Jednak w porównaniu z tapetami większość farb nie zapewnia tak dobrego pokrycia drobnych nierówności na ścianach, lepiej też widać na nich wszystkie ewentualne zabrudzenia, które się później pojawiają. Ściana pod tapetę nie musi być idealnie wygładzona (choć oczywiście nie może być też przesadnie chropowata), a to oszczędza sporo czasu na przygotowania. Poza tym, o ile w przypadku farb sugerowana wydajność nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia w praktyce, o tyle w przypadku tapet nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, ile ich trzeba kupić.

Czy ekskluzywna tapeta musi być bardzo droga?

Pomijając zbędne obliczenia: pokrycie metra kwadratowego ściany tapetą jest odrobinę tańsze niż przy użyciu farby. Ta różnica jednak rośnie, jeśli uwzględnić wszystkie inne środki, których trzeba użyć. Pod tapetę używa się tylko gruntu, a często wystarcza rozcieńczony klej. Pod farbę natomiast trzeba naprawdę dobrych gruntów, a często też jakiejś szpachli lub gładzi, ponieważ ściana musi być idealnie równa. Rośnie i koszt, i czas potrzebny na przeprowadzenie remontu.

Naprawdę dobrej klasy tapety można kupić za 60-70 złotych (zobacz je na przykład tutaj: http://www.centrumtapet.pl/category/tapety-scienne), kolekcje luksusowe od najbardziej znanych producentów to nawet kilka razy więcej, ale i farby mogą tu negatywnie zaskakiwać, szczególnie jeśli mowa o tych najbardziej efektownych legnato, efektach stiuku czy innych rozwiązaniach strukturalnych (często zresztą wymagających użycia wielu warstw).

Można więc spojrzeć na same ceny jednostkowe i stwierdzić, że istnieją tańsze rozwiązania. Jeśli jednak w rachunku uwzględnić estetykę, trwałość i przy okazji też wygodę tworzenia takich aranżacji, to po stronie tapet pojawia się znaczna przewaga.

Styl dopasowany do wnętrza

Żadna farba nigdy nie pozwoli na stworzenie tak interesujących wzorów, jakie powstają dzięki nawet stosunkowo prostym tapetom. Z drugiej strony – są też dostępne tapety o stosunkowo prostych wzorach, również niemożliwych do odtworzenia ani pędzlem, ani nawet najbardziej wyrafinowanym wałkiem. Tapeta pokrywająca wszystkie lub tylko niektóre ściany zdecydowanie wyraźniej wpływa na charakter wnętrza niż jakakolwiek farba. I choć oczywiście to nie znaczy, że teraz wszędzie, zamiast farb powinny pojawiać się tapety, to jednak jest to dobitny dowód, że rezygnacja z tapet bez przejrzenia ofert sklepów jest jeszcze większym błędem.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki