Słowa i czyny

REKLAMA

Chwile naszego życia niosą za sobą wiele ciekawych doświadczeń związanych z relacją z drugim człowiekiem. Każdy nie zależenie od więzów krwi czy zupełnie nieoczekiwanych relacji, które nawiązujemy wnosi do naszego życia coś świeżego, nowego.

Jednak, czy my sami zastanawiamy się jaki sens ma szeroko rozumiana interakcja społeczna? To niezwykłe doświadczenie, spotkania z drugim człowiekiem kształtuje nasz charakter i osobowość, daje możliwość odkrywania siebie w zupełnie nowych sytuacjach, oraz ukazuje nasze społeczne przystosowanie do rzeczywistości. Idąc dalej tokiem tych rozważań możemy zastanawiać się czy spotkanie z drugą osobą to dla nas nowa lekcja, odkrywanie naszego prawdziwego JA, poszukiwanie bratniej duszy.

My uważamy, że wszystko po trochu, relacja: „Człowiek dla Człowieka” jest czymś więcej niż tylko dialogiem. To wspólnie spędzone chwile, darowanie sobie wzajemnie naszej najcenniejszej waluty – czasu oraz poznawanie siebie nawzajem. Będąc z drugą osobą mamy niepowtarzalną okazję do refleksji nad rozmową, relacją oraz człowiekiem z którym rozmawiamy. Możemy w prosty sposób odpowiedzieć sobie na pytania: co ma wpływ na nasze doświadczenia, co powoduje, że właśnie takie, a nie inne emocje nam towarzyszą, jak ja odnoszę się do tej sytuacji, co mogę, a na co nie mam wpływu?

W całej machinie doznań, uczuć, emocji najważniejsze są słowa które kierujemy do innych, ponieważ to one kreują i krystalizują nasze decyzje. To właśnie słowa pokazują kim jesteśmy, co sobą reprezentujemy, przekazują wiele informacji, budując tym samym nasze relacje – życie. Jednak to tylko połowa, drugą stanowią nasze czyny. One z kolei kreują nasze postępowanie, zachowanie względem siebie nawzajem. W tym przypadku nie jest istotne, czy osoba względem której podejmujemy działania jest nam bliska, czy też zupełnie obca. Pomoc starszej schorowanej kobiecie niosącej ciężką torbę zakupów jest tak samo istotna jak odwiedziny naszych samotnych bliskich.

Podejmując jakiekolwiek działanie zawsze jesteśmy z niego rozliczani, czy to przez własne sumienie, czy też przez innych ludzi. Jednak w dzisiejszych czasach powinniśmy przede wszystkim myśleć o współdziałaniu na korzyść nas wszystkich, ponieważ w dobie pędu i pogoni za dobrami doczesnymi zapominamy o sobie nawzajem, o człowieczeństwie. W naszej fundacji chcemy pokazywać, że szczęście polega na wyważeniu dwóch wspomnianych już części składowych.

Zarówno słowa jak i czyny kształtują nas samych jak i otaczający nas świat. Fundacja „Mój Czas dla Seniora” im. Wandy i Józefa to miejsce, gdzie wspólnie w myśl synergii pokoleń staramy się odpowiadać na nurtujące nas pytania. Mini Centrum Integracji jest neutralnym punktem w naszym mieście, gdzie walczymy z wykluczeniem społecznym, dezaprobatą i wszelkiego rodzaju napiętnowaniem na tle politycznym, religijnym. Nas nie interesuje jakie kto ma przekonania, dla nas ważny jest człowiek. Dlatego tak ważne są słowa i czyny o których wielokrotnie już wspomniano w tym artykule. To one stanowią główną bazę do oceny człowieka. Jednak czy zawsze jesteśmy w stanie dobrze ocenić drugą osobę? Czasami prócz rozmowy i gestów życzliwości powinniśmy sami zadbać o poczucie wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Dzięki konstruktywnej krytyce, refleksyjnemu podejściu oraz zaznajomieniu się z ramami dialogu jesteśmy w stanie jeszcze lepiej poznawać się i odkrywać. Dlatego tak istotny jest fakt by w relacji z drugim człowiekiem rozmawiać a nie mówić. My sami uczymy się tej sztuki i z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że nie zawsze nam to wychodzi. Jednak staramy się by każdego dnia dawać z siebie jak najwięcej w stosunku do innych, ponieważ wiemy i wielokrotnie to podkreślaliśmy, dobro podarowane prosto z serca powraca do nas ze zdwojoną siłą.

KRS 0000488618
Facebook Mój czas dla seniora
PKO BP 28 1020 2528 0000 0302 0373 7400

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki