REKLAMA

Blisko 1300 zawodników z 115 klubów uczestniczyło w tegorocznym VIII Międzynarodowym Turnieju Dzieci w Judo, którego gospodarzem było Towarzystwo Sportowe „Janosik” z Bielska Białej. To największe w Polsce zawody w tej olimpijskiej dyscyplinie sportu, rozgrywane aż na 15 matach z udziałem młodych wojowników z Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy. W poprzednich edycjach turnieju rywalizowali także reprezentanci Cypru, Niemiec, Austrii i innych krajów. Tym razem padł rekord pod względem frekwencji. W wielu kategoriach wagowych rywalizowało przeszło 30 a nawet 40 zawodników, co oznaczało, że aby stanąć na najwyższym podium należało wygrać sześć walk. W rywalizacji wzięło udział dziesięciu przedstawicieli Jaworznickiej Szkoły Guja Jiujutsu lecz tylko dwójce z nich udało się stanąć na podium. W kategorii dzieci najmłodszych (U8 – poniżej lat 8) brązowy medal wywalczyła trzyletnia Kaja „Bestia” Guja oraz pięcioletnia Ola „Szatan” Guja z sekcji “SMYKI GUJAKAN”Młodsza z sióstr rywalizowała ze starszymi o dwa i trzy lata przeciwnikami. Starsza Ola bliska była wejścia do finału, gdy sprowadziła swoją przeciwniczkę do parteru i kontrolowała ją z góry. Niestety z niewiadomych przyczyn sędzia przerwała pojedynek, “podniosła zawodniczki”, po czym wznowiła starcie. Tym razem starsza i silniejsza fizycznie rywalka z Warszawy zdołała założyć chwyt, z którego „Szatan” nie zdołała się wyswobodzić. Ostatecznie zawodniczka ze stolicy wygrała także walkę o złoto i stanęła na najwyższym stopniu podium. Dzięki wygranej w repasażach 5-letnia Ola Guja zdobyła brąz. Widowiskowe i zacięte pojedynki stoczył Alan „Yoda” Wściubiak. Choć przedstawiciel stylu walki Guja Jiujutsu kilkakrotnie dosiadł swoich przeciwników i bliski był wygranej przed upływem regulaminowego czasu walki, za każdym razem starsi i silniejsi fizycznie rywale zdołali wydostać się  z trzymania. Zwycięstwa w eliminacjach odnieśli: Natan Moszkowicz, Julia Sośniak i Lea Śladowska walcząca w kategorii do lat 11. Niestety wszyscy troje „przepadli” później w półfinałach rywalizując z doświadczonymi judokami.

Trzyletnia Kaja “Bestia” Guja (GujaKan Jaworzno) vs. sześcioletni Oliwier Pyka (Bielsko Biała)

Tradycyjnie każdy uczestnik turnieju otrzymał ciepły posiłek i nagrodę rzeczową. W rywalizacji drużynowej najlepszymi okazali się reprezentanci warszawskiego „Lemura”. Dla siedmiorga zawodników trenujących polskie Jiujutsu w Centrum Mistrzostwa Sportowego GujaKan w Jaworznie udział w tej prestiżowej międzynarodowej imprezie okazał się trudnym debiutem. Pokazał, że do zwycięstwa prowadzi ciężka praca i systematyczne uczestnictwo w zajęciach treningowych. Potrzebne są także liczne starty w mniej ważnych lokalnych turniejach.

KariMilewska

UWAGA! Informacja o naborze dzieci do licznych sekcji Centrum Mistrzostwa Sportowego GujaKan w Jaworznie – tel. 505 444 000. Dla dorosłych boks oraz polskie Jiujutsu. 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki