środa, 24 kwietnia, 2024

Karaluchy i prusaki w domu – jak się ich pozbyć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneKaraluchy i prusaki w domu - jak się ich pozbyć?

Karaluchy i prusaki w domu – jak się ich pozbyć?

- Advertisement -

Karaluchy wzbudzają strach i odrazę w każdym kto ma okazję spotkać je na swojej drodze. Nie ma się czemu dziwić, w końcu robaki te potrafią uprzykrzyć życie. Bezpośrednim na nie wabikiem jest pozostawione bez przykrycia jedzenie, na które polują pod osłoną nocy. Szkodników trzeba się jak najszybciej pozbyć z domu. Co prawda wytępienie karaluchów nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie chęci da się to zrobić. Zanim jednak rozpoczniemy działania trzeba rozpoznać typ robaka, bo od tego zależy sposób działania i dobór środków.

Jak odróżnić karalucha od prusaka? Jakie szkody wyrządzają karaluchy i prusaki? Jak skutecznie wytępić szkodniki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Karaluchy i prusaki – jak wyglądają?

Karaluchy, a tak właściwie to karaczany wschodnie, to ciemnobrązowe owady, osiągające prawie 2,5 cm. Samce posiadają skrzydła a samice jedynie ich szczątki. Karaluchy można spotkać w piwnicach i kanałach – świetnie radzą sobie w środowisku mokrym i wilgotnym. Świetnie poruszają się po szorstkich i chropowatych powierzchniach, nie umieją za to wspinać się po tych gładkich. W ciągu dnia siedzą w szparach i szczelinach a na „polowanie” wychodzą w nocy.

Prusaki, czyli karaczany prusaki, różnią się od karaluchów ubarwieniem – są złotobrązowe i mają dwa charakterystyczne ciemne pasy na przedpleczu. Są odrobinę mniejsze niż karaluchy, dorosłe owady osiągają ok. 1,5 cm i bez większych trudności pokonują zarówno szorstkie jak i gładkie powierzchnie. Nie lubią zimna, dlatego prędzej wprowadzą się do mieszkania niż piwnicy. Na ogół unikają kontaktu z człowiekiem i wychodzą z kryjówek nocą.

Źródło: Wikimedia Commons

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Najczęściej, tak jak w przypadku innych owadów, sami przynosimy je do swoich mieszkań. Karaczan może schować się w kieszeni lub kapturze, chętnie wejdzie też do torby czy plecaka. Upodobał sobie magazyny, a jego ulubionym środkiem transportu są palety. Jeżeli samicy prusaka uda się złożyć jajo, zwalczenie szkodnika na własną rękę będzie bardzo trudne (ale nie niemożliwe).

Dlaczego karaczany są dla nas groźne?

Karaczany i prusaki są szkodnikami sanitarnymi, tym bardziej, że zazwyczaj występują w kuchni lub spiżarni, czyli wszędzie tam, gdzie jest jedzenie. Są to bardzo niebezpieczne robaki, jako że przenoszą choroby, zarazki i grzyby. Przypisuje się im rozprzestrzenianie chorób wirusowych i bakteryjnych. Karaczany są odpowiedzialne za bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego powodując choroby takie jak czerwonka, tyfus i cholera, jak również choroby dróg oddechowych: dyfteryt, gruźlicę i tężec. Dlatego właśnie obecne w domu karaczany trzeba jak najszybciej zwalczyć.

Jak wytępić karaluchy i prusaki?

Aby raz na zawsze pozbyć się karaczanów warto sięgnąć po specjalistyczne środki biobójcze (znajdziesz je np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/). Metody dobiera się w zależności od sytuacji, a popularnością cieszy się opryskiwanie miejsc największej aktywności prusaków i karaluchów. Karaczany zwalcza się też metodą ULV oraz dzięki żelowaniu.

Domowe sposoby na karaczany

Na rynku znaleźć można wiele chemicznych specyfików na karaczany. Aby zwiększyć ich skuteczność równolegle zastosować można domowe sposoby na insekty, sprawdzone przez nasze babcie.

Czego nie lubią prusaki i karaluchy? Szerokim łukiem omijają proszek z grochu i gipsu, kawę, piwo oraz cukier i kwas borowy. Odstraszyć je może także jajko z dodatkiem kwasu borowego.

Karaczany spędzają Ci sen z powiek? Zajrzyj do sklepu Tedan.pl, gdzie znajdziesz skuteczne środki na karaluchy, prusaki i inne insekty. Sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/prusaki-karaluchy-zwalczanie-srodki-preparaty-opryski/.

- Advertisment -

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...

Sobieski Górka – osiedle zapomniane

Mieszkańcy osiedla Sobieski Górka skarżą się na parkowanie w obrębie pętli autobusowej. A to nie jest jedyny problem tego miejsca. Osiedle Sobieski Górka to miejsce,...