sobota, 20 kwietnia, 2024

Jak rozpoznać niedowagę u dziecka? Zobacz

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak rozpoznać niedowagę u dziecka? Zobacz

Jak rozpoznać niedowagę u dziecka? Zobacz

- Advertisement -

Zastanawiasz się, czy Twój maluszek odpowiednio się rozwija? Aby to sprawdzić, porównujesz go do rówieśników i na tej podstawie wysnuwasz wnioski? Takie podejście zwykle nie daje rzetelnej wiedzy na temat prawidłowości wagi. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wiarygodnych informacji, poznaj BMI dziecka. To przydatny wskaźnik, które pomoże m.in. w rozpoznaniu niedowagi.

Każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Dlatego porównywanie rówieśników pod względem wagi nie zawsze daje miarodajne efekty – grupa porównawcza jest zbyt wąska. Z pomocą przychodzi jednak BMI dziecka – wskaźnik, na podstawie którego można rozpoznać niedowagę lub nadwagę. Służy do obliczania względnej masy ciała u maluszków powyżej 1. roku życia.

Wskaźnik BMI dziecka – jak to działa?

BMI (z ang. Body Mass Index) to wskaźnik określający zależność między wzrostem a masą ciała. Można go obliczyć na podstawie poniższego wzoru:

BMI = masa ciała [kg] : wzrost2 [cm]

Warto jednak mieć świadomość, że BMI dziecka podlega nieco innej interpretacji niż BMI osób dorosłych. Sama wartość niewiele mówi, dlatego należy sięgnąć po tzw. siatki centylowe.

Czy można obliczyć BMI dziecka samodzielnie?

Samodzielne obliczenie wskaźnika BMI malucha jest możliwe, ale pracochłonne. Dlatego z pomocą przychodzą specjalne internetowe kalkulatory, dzięki którym można dokładnie zweryfikować prawidłowość przyrostów masy ciała.

Kalkulator BMI to proste w swoim działaniu narzędzie, które bazuje na konkretnym algorytmie. Na podstawie wpisanych informacji oblicza wartość i podaje zinterpretowany już wynik. Dzięki temu rodzic nie musi nanosić danych na siatkę centylową.

Przykład 1. Córka ma 36 miesięcy. Waży 14 kg i mierzy 98 cm. BMI wynosi 14,6 – wynik znajduje się w 25. percentylu, dziewczynka ma więc prawidłową masę ciała.

Przykład 2. Syn ukończył 36 miesięcy. Jego waga wynosi 12 kg, a wzrost – 95 cm. Daje to BMI 13,3, chłopiec ma zatem niedowagę – wynik znajduje się w 3. percentylu.

Przykład 3. Syn ma 14 miesięcy, waży 9 kg, a długość jego ciała to 84 cm. BMI wynosi 12,8, co oznacza spory niedobór masy ciała – wynik mieści się w 1. percentylu.

Dziecko ma niedowagę? Nie lekceważ tego

Jeżeli kalkulator BMI wskazał na niedowagę Twojej pociechy, jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą. Lekarz przeanalizuje dotychczasowe wyniki i porówna przyrosty masy ciała w poszczególnych okresach. Zleci także wykonanie specjalistycznych badań, co pomoże w rozpoznaniu przyczyny problemu. Następnie podejmie odpowiednie działania, dzięki którym maluch stopniowo zacznie przybierać na wadze.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...