sobota, 20 kwietnia, 2024

Dlaczego sen jest ważny w życiu człowieka i jak dbać o wysypianie się?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDlaczego sen jest ważny w życiu człowieka i jak dbać o wysypianie...

Dlaczego sen jest ważny w życiu człowieka i jak dbać o wysypianie się?

- Advertisement -

Często bagatelizujemy znaczenie snu w codziennym życiu sądząc, że jest on czymś normalnym i nie dbając o niego. Bywa, że kładziemy się spać o 2 w nocy, by już kilka godzin później musieć wstać do pracy. Dotyczy to często młodych osób, u których przecież zapotrzebowanie na sen jest największe. Co prawda z wiekiem liczba godzin potrzebnych na regenerację podczas snu zmniejsza się, ale nie oznacza to, że możemy go zaniedbywać. Wprost przeciwnie – dobry i jakościowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – zauważają specjaliści z http://nasen.info.pl/.

Sen a nasze zdrowie 

Niestety aż 70% Polaków zgłasza u siebie problemy z zasypianiem, a 30% cierpi na bezsenność. Odsetek ten rośnie, bo jeszcze kilkanaście lat temu stanowił problem tylko u 24% osób. Dlaczego tak się dzieje ? Być może winna jest sytuacja społeczna, w której żyjemy. Coraz większy pośpiech, nerwy i codzienny stres doprowadzają do tego, że nawet kładąc się wieczorem do łóżka, myślimy o problemach. To z kolei prowadzi do wielu przykrych konsekwencji. 

W efekcie wiele osób zmaga się z problemami takimi jak bóle głowy, nerwowość, problemy z koncentracją, czy chroniczne zmęczenie. Osoby mające problemy ze spaniem częściej zapadają na grypy i wszelkiego rodzaju infekcje. Są też o wiele mocniej narażone na choroby związane z układem krążenia, czy nawet zawałem serca i udarem mózgu. Sen jest też ważny w przypadku zawodowych kierowców oraz osób codziennie dojeżdżających do pracy autem. Przyczyną wielu wypadków jest bowiem właśnie niewyspanie, a poza tym nasz organizm gdy jesteśmy senni, reaguje w sposób bardzo podobny, jak po spożyciu alkoholu. Codzienna droga do pracy może więc być nawet dla nas niebezpieczna, jeżeli nie będziemy odpowiednio wyspani. 

Jak więc zadbać o sen, sprawić żeby był prawidłowy, zapewniał nam właściwą regenerację oraz dawał siłę na całodzienną aktywność ?

(Zobacz recenzję http://nasen.info.pl/2018/07/04/chcesz-spac-uzywaj-melatolin-plus-bezkonkurencyjne-tabletki-na-bezsennosc/)

Kiedy chodzić spać ? 

Często popełnianym błędem jest kładzenie się spać za późno. Momentem, w którym nasz organizm produkuje najwięcej melatoniny jest godzina 22. Wtedy to właśnie zasypanie jest najłatwiejsze. Niestety, większość osób, przegapiając ten moment kładzie się dopiero o północy bądź nawet po niej, co często prowadzi do problemów z zaśnięciem. Wtedy też przewracamy się z boku na bok nie mogąc znaleźć odpowiedniej pozycji do spania, a z każdą kolejną minutą jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani tym, że nie możemy zasnąć. 

Kiedy słońce zaczyna wstawać, czujemy, że nie damy rady już zasnąć. W efekcie od samego rana czujemy się fatalnie. Najlepiej więc chodzić spać między godziną 22, a 24. Wtedy też będziemy mieli odpowiednią ilość czasu by spokojnie zasnąć i przespać właściwą dla nas liczbę godzin. 

Warunki do spania 
Bardzo ważne są też warunki, w jakich śpimy. Podstawową sprawą jest nasz materac od łóżka. Nie powinien być on ani za twardy, ale też za miękki. Zbyt miękki materac powoduje bowiem uginanie się pod ciężarem naszego ciała, co utrudnia nam przewracanie się z boku na bok, a poza tym, spanie na zbyt miękkim materacu jest bardzo szkodliwe dla naszego kręgosłupa i szyi. Naturalnie, nasze łóżko nie może też być twarde, chociaż niektórzy lubią spać na nieco twardszej powierzchni. Zależy do od indywidualnych preferencji i najlepiej samemu przekonać się, jaka twardość materaca będzie dla nas optymalna. 

Poduszka też jest ważna 

Bardzo istotnym elementem do prawidłowego snu jest też nasza poduszka. To ona, choć często przez nas marginalizowana, ma kluczowe znaczenie do tego, jak się wyśpimy. Poduszka również nie powinna być zbyt miękka, by nie uginała się pod ciężarem naszej głowy. Wtedy śpimy praktycznie na płaskiej powierzchni, co jest nie tylko niewygodne, ale także niezdrowe dla naszego kręgosłupa i kręgów szyjnych. Dobrze wyposażyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną, dbając jednak, by była ona wysokiej jakości. Niektóre tanie poduszki niestety tylko udają ortopedyczne a w rzeczywistości mają z nimi niewiele wspólnego. Spanie na takiej poduszce może nam tylko bardziej zaszkodzić, dlatego warto wydać kilkadziesiąt złotych więcej, by zakupić jakościową poduszkę ortopedyczną. 

Warunki w sypialni 

W naszej sypialni również powinny panować odpowiednie warunki. Przede wszystkim nie powinno być zbyt ciepło. Przegrzewanie stanowi spory problem, bo zazwyczaj lubimy, gdy w pomieszczeniu jest przyjemnie ciepło. Niestety, nie lubi tego nasz organizm, a spanie w zbyt mocno nagrzanym pomieszczeniu jest nieefektywne. Już sam proces zasypiania jest przez to utrudniony, a sen niezbyt mocny. By lepiej się wyspać, pamiętajmy o tym, żeby dokładnie przewietrzyć pomieszczenie w którym śpimy, przed samym położeniem się. Latem problem mogą stanowić komary i inne intruzy, chcące dostać się do naszego domu. Można sobie z tym poradzić, montując na nasze okna moskitiery. Dzięki temu możemy spokojnie spać przez całą noc bez obawy, że coś wleci do naszej sypialni. Zainwestujmy też w specjalny nawilżacz powietrza który sprawi, że będzie nam się zdecydowanie lepiej oddychało. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy gorące kaloryfery wysuszają powietrze, co sprawia, że nasz komfort snu jest mniejszy. 

Warto robić drzemki 

Co ciekawe, poziom senności naszego organizmu jest na wysokim poziomie nie tylko między północą, a szóstą rano. Rośnie też w ciągu dnia, a dokładnie zaraz po godzinie 14. Możemy to odczuć na przykład będąc w pracy, kiedy pod jej koniec już niewiele nam się chce. Winne jest nie tylko przemęczenie spowodowane monotonią zajęć, ale również najzwyczajniej w świecie nasza fizjologia. Organizm podpowiada nam, że ma ochotę na drzemkę. Niestety, niewiele osób może pozwolić sobie na spanie o tej porze ze względu na liczne obowiązki. Jeżeli już mamy taką możliwość – korzystajmy z niej śmiało. Pilnujmy tylko tego, by nasz sen nie był zbyt długi. Wtedy bowiem wpadamy w drugą, dużo głębszą fazę snu i ciężko nam się będzie rozbudzić. Optymalna długość popołudniowej drzemki powinna wynosić około 25 minut. Wtedy też obudzimy się pełni energii i zresetujemy nasz mózg w sposób, który zapewni nam lepsze myślenie przez dalszą część dnia. Pamiętajmy tylko o tym, by raczej unikać krótkiego spania po godzinie 16, bo wtedy z kolei ciężko nam będzie zasnąć w nocy. 

(Nie) myślmy o niczym 

Innym częstym problemem, przez który nie możemy zasnąć jest też zbyt intensywne myślenie, dlatego w miarę możliwości starajmy się tego unikać. Najlepiej przez zaśnięciem spróbować nie myśleć o niczym i pozwolić naszemu organizmowi, by sam wprowadził nas w głęboki i spokojny sen.

- Advertisment -

Dni otwarte: Pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw sztucznych. Inwestorzy zapraszają na Dzień otwarty, podczas, którego zaprezentują...

Jaworzno mało znane – Świetlik

Kiedy słyszymy słowo „świetlik”, to kojarzy nam się ono bądź ze światem owadów bądź z elementami i detalami architektury. W dzisiejszym odcinku wszakże o...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...