piątek, 19 kwietnia, 2024

Dlaczego dajemy ludziom prezenty?

Dlaczego dajemy ludziom prezenty?

- Advertisement -

W każdym społeczeństwie dawanie prezentów jest bardzo ważnym momentem. Zazwyczaj jest to wyraz symbolicznego szacunku i uznania. Częstym prezentem są kwiaty, ale gama podarków bywa dużo większa. Od lat ludzie zastanawiają się, dlaczego dawanie prezentów sprawia więcej radości niż ich otrzymywanie. Sprawdź, dlaczego warto dawać prezenty i kwiaty innym ludziom.

  • Zwyczaj dawania prezentów w Polsce, jest zakorzeniony w narodowych tradycjach. Na różne okazje prezenty były różnie nazywane.
  • Dawaniu prezentów towarzyszą różne motywacje. Przekazywanie prezentów daję innym ludziom komunikaty.
  • Częstym prezentem są kwiaty. Różne ich rodzaje i liczby są obecne w tradycji od lat.
  • Aby przedłużyć żywotność róż, które są jednymi z najpopularniej dawanych kwiatów, można zamówić wieczną różę.

Idea dawania prezentów w Polsce jest zakorzeniona od lat. Często mówi się, że samo obdarowywanie drugiej osoby sprawia więcej radości, niż otrzymywanie ich. Jest w tym dużo prawdy, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego to robimy.

Jednym z powodów dawania podarunków jest chęć odwdzięczenia się. Nie zawsze mamy na myśli odwdzięczenie się za dobra materialne, często chodzi o wdzięczność za takie rzeczy jak przyjaźń, miłość, opiekę czy czułość. Chęć okazania wdzięczności za dobro, jakie otrzymujemy, jest czymś naturalnym i głęboko zakorzenionym w naszej naturze. Z drugiej strony psycholodzy postulują, że za zbyt drogimi prezentami kryje się brak pewności siebie i obawa przed osądzeniem przez drugą osobę.

Innym powodem obdarowywania innych osób jest zyskanie sympatii. Dajemy prezenty po to, aby inni nas lubili. Nie zawsze jest to dobry sposób, na zyskanie sympatii, ale trzeba przyznać, że bywa skuteczny. Często jednak zdarza się, że to my kupujemy prezenty, ale rzadko je dostajemy. Wynika to, z przyzwyczajenia innych, że dbamy o ich rocznice, urodziny i inne okoliczności. W przypadku, gdy zauważysz, że dużo dajesz, a mało otrzymujesz, to zastanów się, czy Twoja przyjaźń nie jest przypadkiem traktowana biznesowo.

Wiele osób daje prezenty, aby manipulować innymi. Nie oznacza to, że musisz patrzeć podejrzanie na każdy otrzymany prezent. Część podarunków może być dana tylko po to, aby inni ludzie odwdzięczyli się tym samym. Szczególnie trzeba uważać na drogie prezenty, które mogą wpędzać w pułapkę wzajemności. Polega ona na tym, że osoba obdarowująca będzie wymagać przysługi w zamian za podarowany prezent. Jeżeli zauważysz, że ktoś wywiera na Tobie presje na odwdzięczenie się za podarki, to natychmiast zerwij tę znajomość.

Kolejnym powodem, który napędza ludzi do dawania prezentów, jest chęć dowartościowania siebie. Kupując prezenty, chcemy czuć się hojni, dobroduszni i wspaniałomyślni. Ta potrzeba często wynika z braku pewności siebie. Zauważyć takie działanie można po dawaniu drogich prezentów, laptopów, telefonów i innych gadżetów. Taka osoba będzie czuła się najlepiej, jak usłyszy, że bardzo się wykosztowała. Nic tak nie połechta ego, jak pochwała zakupu i próżnego zachowania.

Czysty altruizm i chęć sprawienia przyjemności innym, powinna być pierwszą przyczyną dawania prezentów. Nie występuje to bardzo często, ale wiele osób robi to z tych pobudek. To właśnie do takiej osoby pasuje stwierdzenie, że lepiej jest dawać niż otrzymywać prezenty. Taka osoba też lubi dostawać prezenty, ale są one tylko dodatkiem do okazji, a nie celem. Jej główną motywacją będzie chęć sprawienia przyjemności drugiej osobie, a prezent będzie zawsze od serca.

Chęć przebaczenia może również motywować do podarowania komuś prezentu. Okazja do obdarowania drugiej osoby może być wykorzystana do przeproszenia. Niezależnie od tego, czy uraz jest już stary, czy jest to świeża sprawa, podarek jest okazaniem dobrej woli. Co więcej, nie tylko dar materialny może się zaliczać do tej kategorii. Czasem podarowanie komuś wybaczenia będzie miało większą moc niż wszystkie dobra świata. Taka myśl często jest wykorzystywana w święta i prowadzi do licznych pojednań.

Kwiaty są jednymi z najczęściej dawanych podarunków. Niezależnie od okazji, są dobrym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę, że w kulturze polskiej odbieranie kwiatów jest zarezerwowane dla kobiet. To mężczyzna daje kwiaty, ewentualnie kobieta innej kobiecie. Choć od dawna są one obecne w kulturze, to należy pamiętać, że mają stosunkowo niską trwałość. Dużo osób zwraca uwagę na ilość kwiatów, które są zawarte w bukiecie. Ma to szczególne znaczenie w sprawach uczuciowych, gdzie uważa się, że bukiet powinien mieć nieparzystą ilość kwiatów. Wywodzi się to z tego, że według tradycji parzysta liczba kwiatów dawana jest tylko na uroczystości pogrzebowe. Taki mały błąd może być odebrany bardzo negatywnie i doprowadzić do obrażenia obdarowywanej osoby. Lepsza będzie jedna, cięta róża niż bukiet 10 kwiatów. Warto zwrócić uwagę, że przy dużych wiązankach i wieńcach jubileuszowych, ta zasada już nie obowiązuje. Dodatkowo, aby zachować dłuższą pamięć u osoby obdarowanej, można kupić wieczną różę, która nigdy nie zwiędnie. Możesz ją nabyć, odwiedzając stronę wieczneroze.fun

undefined

- Advertisment -

Borys Budka w reakcji na manipulacje Pawła Silberta z wizytą na JOG

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział ostro na wpis internetowy Pawła Silberta na temat przyszłości projektu budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Borys Budka ostro skomentował wpis...

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Centrum Kulturalno-Społeczne w Ciężkowicach otwarte

W Jaworznie Ciężkowicach otwarto Centrum Kulturalno-Społecznego im. Mirosława Ciołczyka. Koszt inwestycji wyniósł około 5,5 mln zł. Centrum Kulturalno-Społeczne swoją siedzibę znalazło budynku dawnej noclegowni, który...