Chrzanowska wystawa szopek

W okresie świątecznym tu i ówdzie są pokazywane Szopki Bożonarodzeniowe. Są w kościołach, są w muzeach. Jak co roku okolicznościową wystawę zorganizowało Muzeum w Chrzanowie.  

REKLAMA

Dominują zbiory kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy uzupełnione o zbiory własne. Kuratorem wystawy jest Anna Cieplińska Jaglarz. Chrzanów musi się znaleźć na trasie każdego pasjonata tej sztuki. Wystawę można będzie oglądać tylko do 4 lutego 2019 roku. 

Szopek jest sporo, zaraz na wejściu zobaczymy szopkę wykonaną przez krakowską rzeźbiarkę Teodorę Stasiakową. Figury są wykonane w drewnie. Ponadto Kraków reprezentuje klasyczne dzieło miejscowych szopkarzy. Przedstawienia wydarzenia, które jest pretekstem dla tworzenia tego rodzaju dzieł próżno tutaj szukać. Czasami tak się zdarza.

Bardzo skromne są dzieła z Afryki, Peru i Holandii, popisem sztuki jubilerskiej w tym temacie jest pochodząca z Austrii szopka z figurkami wykonanymi z kryształów Swarowskiego.

Oj co to się porobiło od czasu, kiedy św. Franciszek z Asyżu zaproponował ten rodzaj wizualizacji biblii dla ubogich i niepiśmiennych.

Zdjęcia i tekst: Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki