REKLAMA

 

Przez kilkanaście ostatnich lat zauważalna jest szybka ewolucja stron internetowych, w stronę innowacyjności. Stają się one coraz bardziej atrakcyjne wizualnie, funkcjonalne, intuicyjne w obsłudze i jednocześnie zaawansowane w warstwie programistycznej. Twórcy stron WWW wskazują na 5 aktualnie najważniejszych zasad tego, jak się tworzy strony internetowe.

1. Bez przerostu formy nad treścią

2. Bez nadmiaru informacji tekstowej

3. Responsywność stron internetowych

4. Zoptymalizowanie strony WWW pod różne przeglądarki

5. Prędkość ładowania strony internetowej w centrum uwagi twórców

Przekaz najważniejszy

Strony internetowe są tworzone zwykle dla konkretnej grupy odbiorców. Targetowaniem przekazu, który znajdzie się w obrębie witryny, zajmują się specjaliści do spraw marketingu, ale twórca strony WWW powinien zawsze mieć na uwadze, że strona ma przekazywać pewne informacje internautom. Nie powinna występować więc sytuacja, w której forma przerośnie treść, a użytkownik nie dowie się nic konkretnego z warstwy merytorycznej strony.

Bez nadmiaru tekstu

Jeszcze kilka lat temu normą były strony internetowe, które były przesycone tekstem. Zbyt długa treść zniechęca użytkownika do zapoznania się z nią. Ważne jest, aby treść na stronie była trafna, adekwatna do tematyki i skłaniała użytkownika do wykonania określonej akcji. To znacznie bardziej efektywne od stron nasyconych, a właściwie przesyconych tekstem.

Cała konstrukcja strony powinna być dobrze przemyślana – wszystkie nagłówki, menu główne i inne elementy strony dobrze jest zaplanować na makiecie, a dopiero później przystąpić do właściwego kodowania witryny.

Dostosowanie się strony internetowej do ekranu

Pod pojęciem responsywność stron WWW należy rozumieć taką ich cechę, która pozwala im na natychmiastowe dostosowanie się do ekranu i jego gabarytów, bez względu na to, czy wyświetla się na laptopie, czy na smartfonie. Układy stron WWW tworzonych obecnie powinny być na tyle płynne, aby dostosowały się do ekranu, z którego korzysta internauta, bez konieczności korzystania z dolnego, poziomego paska.

Uwaga na różne przeglądarki

Użytkownik może korzystać przy przeglądaniu stron internetowych z różnych przeglądarek, m.in. Mozilla Firefox, Chrome, IE itp. Są też przeglądarki dedykowane do urządzeń mobilnych. Dlatego twórcy stron WWW muszą pamiętać, aby były one dostosowane pod kątem różnych przeglądarek.

Szybkość ładowania strony

Nikt nie lubi czekać na załadowanie się strony internetowej. Jeśli więc tworzona strona ładuje się więcej niż kilka sekund, trzeba to zmienić. W przeciwnym wypadku zirytowany użytkownik szybko ją zamknie i przejdzie do innej. W tym celu warto „odchudzić stronę”, między innymi zminimalizować rozmiar zdjęć oraz zoptymalizować skrypty.

Trzymanie się podstawowych zasad tworzenia stron WWW pozwoli webmasterom na publikowanie witryn dopasowanych do wymagań użytkownika, przeglądarek internetowych oraz urządzeń – stacjonarnych i mobilnych.

 

 

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki