REKLAMA

Turcja to państwo o bogatej historii, której ślady są widoczne do dziś. Kraj Półksiężyca stanowi swoistą mieszankę kulturową. Obok siebie mieszczą się starożytne zabytki, miejsca kultu religijnego i nowoczesne budowle. Regiony turystyczne zachwycają także wyjątkowymi krajobrazami, od których trudno oderwać wzrok. Dowiedz się, dlaczego warto zaplanować wakacje w tym miejscu.

Malownicze okolice, piękna przyroda

Turcja zachwyca bogatą fauną i florą. Teren porasta około 3 tys. gatunków roślin endemicznych. Uwagę zwracają również piękne lasy bukowe i dębowe. Warto zatrzymać się w okolicach Antalyi i Alanyi, aby podziwiać przepiękne wodospady. Kraj Półksiężyca słynie również z wyjątkowo czystych, piaszczystych plaż oraz zielonych gajów cytrusowych. Teren przyciąga także wielbicieli górskich wędrówek. Góry Taurus, mieszczące się w południowej części państwa, wyróżniają się ciekawą budową – składają się z wapieni, skał metamorficznych, law bazaltowych. W okolicy znajdują się liczne groty i jaskinie.

Raj dla nurków

Teren kusi też wielbicieli sportów wodnych. Okolica obfituje w dobrze wyposażone ośrodki dla nurków. Do najpopularniejszych miejsc należą regiony Alanyi, Antalyi, Kusadasi, Bodrum, Kas, Manavgat. W morzach otaczających Turcję można podziwiać bogactwo raf koralowych, rzadkich gatunków ryb oraz wyjątkowe formacje skalne i podwodne jaskinie. Do ciekawych punktów warto zaliczyć miasteczko Kas, które urzeka nie tylko różnorodnością podwodnej fauny i flory, ale również pozostałościami po II wojnie Światowej – na dnie Morza Śródziemnego spoczywa wrak samolotu pasażerskiego.

Inspirujące zabytki

Kraj Półksiężyca stanowi doskonałe miejsce dla amatorów zwiedzania. W okolicy znajduje się wiele miast znanych z literatury jak np. Troja opisana w „Iliadzie” Homera. Do ciekawych punktów należy również Efez, w którym nauczał Jan Ewangelista. Polecamy też udać się do Kapadocji – historycznej krainy znanej z domków wykutych w skałach. Do wyjątkowych propozycji należą także miejscowości Pergamon oraz Patara, gdzie można podziwiać pozostałości z czasów starożytnych, m.in. świątynię Dionizosa, Bibliotekę Pergamońską, Wielki Ołtarz Zeusa. 

Nowoczesne metropolie i wycieczki objazdowe

Nie sposób ominąć Stambułu – jednego z najliczniej zaludnionych miast na świecie. Teren słynie z wielu okazałych budowli jak np. Pałac Topkapı Sarayı lub Meczet Sultana Eyüp. W centrum metropolii znajduje się Wielki Bazar. Można tam kupić wiele cennych pamiątek, m.in. Oko Proroka, czyli amulet chroniący przed zazdrosnymi spojrzeniami. Do popularnych miejsc należy także stolica kraju – Ankara. Znajdują się tam ruiny rzymskich budowli – wśród najbardziej znanych warto wymienić Świątynie bogini Romy i cesarza Augusta. Do ciekawych propozycji spędzania czasu należą wycieczki objazdowe. Polecamy m.in. podróż z Antalyi do Tel Aviviu, w której trakcie zobaczysz Betlejem, Syjon, Jerozolimę. Ofert warto szukać na stronach znanych biur podróży, np. https://www.coraltravel.pl/wakacje/turcja/.

Ciekawe propozycje aktywnego wypoczynku

Turcja przyciąga również wieloma atrakcjami polecanymi wielbicielom mocnych wrażeń. Wśród interesujących propozycji należy wymienić spływ pontonowy wzdłuż Kanionu Koprulu. Do ciekawych punktów należy też kompleks basenów The Land of Legends Theme Park. Będąc na miejscu, można skorzystać z przeszło 40 zjeżdżalni, wodnej kolejki poruszającej się z prędkością 83 km/h lub zobaczyć show z udziałem lwa morskiego i delfinów. Warto udać się także do parku tematycznego Discovery Park. Obiekt podzielono na 7 stref, w których zajęcia dla siebie znajdą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Wyjątkowa kuchnia

Tureckie potrawy zachwycają bogactwem smaków i połączeniem tradycji kulinarnych Europy, Azji, a także Półwyspu Arabskiego. Wśród popularnych potraw należy wymienić kebab. Podróżni zachwycają się również pysznymi sałatkami oraz daniami z dodatkiem owoców morza. Do chętnie wybieranych potraw zalicza się także corba, czyli zupa (najczęściej z soczewicy), którą spożywa się na śniadanie, obiad lub kolację. Warto spróbować także pilaw, czyli dania z ryżu lub kaszy bulgur z warzywami i mięsem. Turecka kuchnia słynie również z wyjątkowych deserów, m.in. różnych rodzajów chałwy, słodkiej galaretki oraz pysznych ciast z dodatkiem owoców.

Fantastyczna pogoda

Na terenie Turcji dominuje klimat podzwrotnikowy charakteryzujący się wysokimi temperaturami. Osobom, które uwielbiają opalać się na plaży, polecamy miesiące wakacyjne, kiedy słupki rtęci wskazują ponad 30 st. C. Na urlop można wybrać się również jesienią lub wiosną. Wówczas temperatury wynoszą przeszło 20 st. C. To idealna pora na kąpanie w morzu oraz zwiedzanie zabytków. Najchłodniej jest w zimie, kiedy średnie temperatury wahają się w granicach kilkunastu stopni Celsjusza.

Jeśli planujesz zarezerwować termin urlopu, sprawdź ważność paszportu. Dokument musi być aktualny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wyjazdu. Poszukaj także ciekawych ofert Last Minute na stronach znanych biur podróży jak np. Coral Travel.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki