Moje Jaworzno – mieszkam, znam, kocham

W oddziale przedszkolnym „B” w Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie w bieżącym roku szkolnym realizowany jest program własny nauczyciela, zatytułowany „Moje Jaworzno – mieszkam, znam, kocham”.

REKLAMA

W myśl słów chińskiego filozofa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi,
a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a zrozumiem” – program stwarza możliwość pokazania najmłodszym mieszkańcom naszego miasta najważniejszych miejsc Jaworzna.

Właściwa realizacja programu uświadomi dzieciom nie tylko różnorodność możliwości, jakie stwarza ich rodzinne miasto, ale również wysiłek, jaki dorośli wkładają codziennie w jego funkcjonowanie i rozwój. Obok informacji geograficzno–demograficznych na temat Jaworzna, przekazanych dzieciom przez nauczyciela, największą wartość będą niosły ze sobą spotkania z pracownikami wybranych zakładów pracy i instytucji ważnych dla gospodarki, bezpieczeństwa i kultury naszego miasta; możliwość zobaczenia, dotknięcia, bezpośredniego zaangażowania – rozbudzi w dzieciach zainteresowanie ich Małą Ojczyzną.

W okresie jesiennym, w ramach w/w programu, dzieci z „zerówki” były już gośćmi Hotelu Brojan, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Teatru Sztuk.

Wraz z właścicielem hotelu, Panem Bronisławem Kucem, przedszkolaki zwiedziły rozmaite pokoje i sale hotelu, na koniec, w restauracji, zajadając się ciastkami z herbatą.

W Muzeum Miasta Jaworzna, na kilka dni przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci obejrzały wystawę „Witam Cię, Polsko!”, opowiadającą o losach Jaworzna przed i po 1918 roku, a także wzięły udział w warsztatach plastycznych „Kto ty jesteś? Polak mały”.

W Teatrze Sztuk 6-latki przyjęła Pani Marlena Budak, dając im niezapomnianą możliwość zobaczenia teatru „od kuchni” – poczynając od foyer, przez garderobę aż po scenę i widownię. Dzieci miały okazję stanąć w świetle reflektorów i zaprezentować siebie – co nie okazało się wcale takim prostym zadaniem, ale to właśnie wysiłek i pokonanie własnego zawstydzenia czy nawet strachu zaowocowały mnóstwem frajdy.

Bardzo dziękujemy za dotychczasowe spotkania i niecierpliwie czekamy na następne!

Magdalena Graniczna

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki