REKLAMA

Planujesz pomalować garaż z betonu lub chcesz odnowić schody do domu? Betonowe posadzki wymagają naprawy i konserwacji? A może planujesz zmianę koloru betonowych elementów wykończeniowych w Twoim wnętrzu? Podpowiemy CI co zrobić, żeby beton dobrze wyglądał i był odpowiednio zabezpieczony na kolejne lata.

Beton cieszy się ogromną popularnością, chętnie korzystamy z tego budulca w pracach na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jak każda powierzchnia wymaga odpowiednich prac konserwatorskich, aby można było niezmiennie cieszyć się jego dobrym stanem i wyglądem.

OCHRONA BETONU

                Beton pojawia się jako element budowlany wykorzystywany na zewnątrz najczęściej w postaci wylewek, posadzek, elementów budowy pomieszczeń gospodarczych, garaży czy też schodów, prowadzących na teren posesji. Narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, lodu, zmian temperatury, nagrzewania i silnego schładzania a także zalegania wody opadowej może ulec powolnemu uszkadzaniu. Jest wprawdzie materiałem wszechstronnym ale nie zabezpieczony narażony jest na powstawanie spękań, rys i ciągłe ścieranie. Dlatego, zwłaszcza w warunkach zewnętrznych powinno się zadbać o należytą ochronę powierzchni betonowych.

IMPREGNACJA CZY MALOWANIE?

                Na rynku dostępne są farby i impregnaty do betonu. Farby mają wprawdzie właściwości impregnujące ale warto jednak wspomnieć o tym, że taka farba tworzy tylko powłokę na powierzchni betonu, ale nie powoduje bezpośredniego przenikania do jego wnętrza. Impregnat natomiast tworzy tylko cienką warstwę na powierzchni betonu, ale zdecydowanie przenika do jego głębszych warstw.

JAKĄ FARBĘ WYBRAĆ DO MALOWANIA BETONU

                Wybór farby do malowania betonu uzależniony jest od tego, na jakie czynniki wystawiona jest dana powierzchnia.

beton eksponowany na zewnątrz – malowany powinien być farbami elastycznymi a to ze względu na zmiany temperatur występujących w ciągu roku. Wyróżnić tu możemy farby kauczukowe, farby z impregnatem do betonu,    a także specjalne farby dwuskładnikowe o działaniu ochronnym. Minusem tych ostatnich jest bardzo ograniczona paleta występujących kolorów: występują głównie w kolorze białym, czarnym i szarym.

beton w garażu – tutaj najlepiej sprawdzą się farby alkidowo-uretanowe. Odznaczają się one świetną trwałością co będzie miało niemałe znaczenie ze względu na obecność w takim miejscu jak garaż benzyny czy też ropy. Cenowo należą one do wysokiej półki ale są mocno odporne na ścieranie oraz na czasowe oddziaływanie wspomnianych wcześniej rozpuszczalników organicznych. Na drugim miejscu plasują się farby akrylowo – silikonowe, a dalej chlorokauczukowe i kauczukowe.

beton narażony na zalanie/wodę stojącą – warto tutaj przemyśleć użycie specjalnych farb, które tworzą na powierzchni minimalną warstwę chropowatą, dzięki której przy wilgotności na zewnątrz (po opadach itp.) np. obuwie zachowa swoją przyczepność.

– inne wymagające powierzchnie betonowe – czyli szczególnie narażone za zabrudzenia. Zastosowanie mają tu specjalistyczne farby, które swoim składem od pozostałych farb różnią się wzbogaceniem o substancje uszlachetniające. Mimo ograniczonej estetyki i utrudnionym nakładaniu są one bardzo funkcjonalne.

beton we wnętrzach – sprawdzają się tutaj farby lateksowe, są odporne na ścieranie, dobrze się kryją i mają wysokie walory dekoracyjne. Warto przypomnieć o wcześniejszym oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni lub pokryciu warstwą farby białej

MALOWANIE BETONU

                Zanim nałożysz farbę na beton pamiętaj, że musi być on idealnie suchy. Po wylaniu betonu na posadzkę powinno się odczekać przynajmniej 4 tygodnie a czasem nawet i dłużej. Wilgoć zmniejsza przyczepność farby do podłoża i zmienia – pogarsza właściwości ochronne. Dlatego tak istotne są warunki, w której nakładamy farbę. Temperatura otoczenia powinna oscylować między +10 stopni a +30 stopni Celsjusza max.

                Do malowania używamy odzieży ochronnej i najlepiej maski – farby mają działanie szkodliwe, mogą podrażnić skórę lub układ oddechowy przy narażeniu na bezpośredni kontakt. Malujemy przy pomocy pędzla lub wałka – w zależności od pokrywanej powierzchni. Niestety farby do betonu mają tą wadę, że często w wielu przypadkach narzędzia są jednorazowego użytku ze względu na problemy z doczyszczeniem ich po malowaniu.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki