REKLAMA

Zima to świetna pora roku na sprawdzenie systemu wentylacji mechanicznej. Utrzymanie tych systemów w dobrym stanie to prosty i opłacalny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na zimowych rachunkach za energię.

 

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie jest regularna wymiana lub czyszczenie filtrów dla tych systemów. Brudne filtry ograniczają przepływ powietrza, co utrudnia pracę systemu grzewczego. To ostatecznie zmniejsza ogólną sprawność Twojego systemu grzewczego. Filtry piecowe należy wymieniać co miesiąc, a filtry w urządzeniu do odzyskiwania ciepła należy czyścić przed każdym sezonem grzewczym. Podczas instalowania nowych filtrów powietrza, należy poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że są zwrócone w odpowiednim kierunku. Nieprawidłowa instalacja filtra będzie utrudniać wydajność systemu.

Po zmianie i wyczyszczeniu filtrów warto zrobić przegląd poszczególnych pomieszczeń w domu. Upewnij się, że każdy otwór wentylacyjny nie jest zablokowany przez dywan, zasłony lub meble. Następnie sprawdź zewnętrzne otwory wentylacyjne, aby upewnić się, że są czyste i wolne od zanieczyszczeń. Sprawdź również przewody, które biegną przez części domu, które nie są uwzględnione w wentylacji. Sprawdź, czy każdy odpowietrznik jest szczelny i czy każde połączenie jest szczelne. Sprawdź, czy w butlach przewodu powietrza nawiewanego – połączenie między kanałem a odpowietrznikiem – oraz w rejestrach zimnego powietrza powrotnego i upewnij się, że są uszczelnione w rejestrze za pomocą uszczelnienia.

Właściwe odpowietrzanie suszarki pomoże również obniżyć miesięczne rachunki za energię. Jednym prostym sposobem na sprawne działanie suszarki jest czyszczenie filtra kłaczków po każdym obciążeniu. Ta nitka może również dostać się do otworu suszarki, który powinien być czyszczony raz w roku.

Oprócz utrzymywania porządku w systemie suszenia suszarki, upewnij się, że nie ma żadnych załamań ani ograniczeń w wężu suszarki, a żaluzje zewnętrzne (urządzenie otwierające się w celu uwolnienia powietrza z suszarki) otwierają się i zamykają z łatwością. Zapobiegnie to ponownemu pojawieniu się zimnego powietrza w Twoim domu.

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących oszczędzania energii z wentylacji mechanicznej  odwiedź stronę STG Poznań.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki