IV Ogólnopolski Konkurs Pędzlem, igłą i dłutem malowane

Foto: Józefina Szkółka, Sabina Piotrowska, Zofia Łącka, Krystyna Kłosowicz, Jan Ryszard Drąg

Organizatorem konkursu jest jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Tegoroczna edycja konkursu zakończyła się 30 listopada rozdaniem nagród. Uroczystość odbyła się w Teatrze Sztuk. W tym roku po raz pierwszy obok malarstwa i haftu na konkurs wpłynęły również rzeźby.

REKLAMA

Wespół było to ok. 60 prac, w 80% były to prace jaworznian, ponadto zgłoszono prace m.in. z Krakowa, Mielca, Tenczynka, Legnicy. Jury nagrodziło w każdej kategorii miejscami I, II i III oraz wyróżnieniami.

O poziom konkursu pytamy jednego z jurorów – Zbigniewa Kramarza, który jak sam się przedstawił jest zwykłym obywatelem m. Jaworzna. – Ha! – rozpoczął juror – trochę skrytykuję, w tamtym roku prace były ciekawsze, ale w tym roku jest również co chwalić.

Jaworznianie zebrali wielką pulę nagród.

W kategorii malarstwo I m. powędrowało do Natalii Jankowskiej -Urant, II m. nagrodzono Jana Ryszarda Drąga i Zofię Łącką. Wyróżniono Sabinę Piotrowską. W kategorii rzeźba wyróżniono Jana Knapika i Józefinę Szkółkę. W kategorii haft III m. nagrodzono Ewelinę Pawelec, wyróżniono Krystynę Kłosowicz.

Praca Natalii Jankowskiej-Urant pt. „Droga do światła” malowana jest kawą. To abstrakcja, choć można ją zinterpretować, jak mówi autorka, jako życiowy zakręt, po którym pojawia się droga ku światłu. Jana Ryszarda Drąga nagrodzono za pracę symboliczną. Autor nigdy swoich prac nie podpisuje, każdy widz musi więc pracę sam odczytać. Praca Sabiny Piotrowskiej „Na pograniczu” jest wynikiem, jak mówi skromnie autorka, prostego natchnienia.

foto: Natalia Jankowska-Urant, Ewelina Pawelec, Jan Knapik

Józefinę Szkółkę nagrodzono za popiersie Marszałka Piłsudskiego. Praca ta została również nagrodzona I m. w konkursie Krakowskiego Stowarzyszenia Kultury Kolejarzy. Jan Knapik przedstawił rzeźbę pt. Świętujemy niepodległość To postać taty niosącego na ramieniu syna.

Jak mówi Ewelina Pawelec jej praca zaczęła się banalnie od dziury w bluzce, którą chciała ukryć pod haftem. Z tego zrobiła się duża ładna kompozycja techniką haftu rokokowego i makaronikowego. Krystyna Kłosowicz wyróżniona została za pracę „Ryby z krainy fantazji”. Przed artystką kolejna praca pt. Cudowronki. To rajskie ptaki z Ameryki Środkowej.

Różnorodność tematów prac konkursowych ogromna, artyści wprawdzie nieprofesjonalni, ale niektóre prace zaskakiwały dobrym warsztatem, tak więc było co pooglądać.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki