piątek, 29 marca, 2024

Borelioza – leczenie

Borelioza – leczenie

- Advertisement -

Borelioza to choroba typowo odkleszczowa, która staje się niestety coraz bardziej popularna. Polska uważana jest za kraj endemiczny, praktycznie co drugi kleszcz przenosi to schorzenie. Borelioza charakteryzuje się typowymi objawami, których nie sposób pomylić z inną chorobą, np.  pojawia się tzw. wędrujący rumień. Nie zawsze jednak te symptomy występują, dlatego schorzenie to może rozwinąć się w ciele człowieka. Jak sobie radzić z boreliozą, jakie leki należy przyjmować i czy można skutecznie wyleczyć to schorzenie?

Borelioza – czy rumień wędrujący należy leczyć?

Jednym z pierwszych objawów boreliozy jest rumień wędrujący. Jest to charakterystyczne znamię, które pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza. Oprócz czerwonego punktu, do którego wkłuł się ten owad, na ciele powstaje specyficzna obręcz lub tarcza. Czerwony punkt na ciele wraz z obręczą tworzą rumień. Co ciekawe, obręcz ta się przesuwa „do góry”, powiększając się, dlatego nie sposób jej nie zauważyć. Czy ten jednoznaczny objaw boreliozy musi być leczony? Nie! Rumień znika samoistnie do miesiąca, bez leczenia, czy smarowania. Warto dodać, że ślad ten nie swędzi, ani nie szczypie, dlatego środki, czy kremy przeciwhistaminowe, nie są konieczne, jak np. przy ugryzieniu kleszcza. Rumień jednak jest jednoznacznym sygnałem do tego, by wybrać się z wizytą do lekarza, gdyż może świadczyć o tym, że w ciele człowieka rozwija się nieprzyjazna i niebezpieczna choroba, jaką jest borelioza.

Leczenie guzka limfocytowego przy boreliozie

Innym objawem skórnym boreliozy jest naciek limfocytowy. Ma on postać niewielkiego guzka, czy zgrubienia w odcieniu fioletowo –niebieskim. Naciek ten zazwyczaj tworzy się na mosznie lub w  małżowinie usznej. Nie jest niebezpieczny dla zdrowia, czy życia, jednak osoby, które nie znają wszystkich objawów boreliozy, mogą zastanawiać się, skąd wziął się ten guzek. Naciek znika samoistnie, jednak może to trwać nawet kilka lat! Symptom ten jest najczęstszym objawem boreliozy u dzieci, u których rzadziej pojawia się rumień wędrujący. Nie jest to objaw, który wymaga specjalistycznego leczenia. U chorych leczy się jedynie samą boreliozę.

Jakie są najczęstsze objawy boreliozy?

Innymi objawami, świadczącymi o tym, że w ciele rozwija się borelioza, są bóle mięśni, stawów oraz kości. We wczesnej fazie mówi się o tzw. objawach grypopodobnych, jednak gdy nie znikają one w przeciągu tygodnia do dwóch, należy udać się do lekarza. Borelioza może zaatakować każdą część ciała, prowadząc do niedowładów, czy też nieodwracalnych paraliżów. Często mylona jest z chorobami reumatoidalnymi, a różnicuje się ją m.in. ze stwardnieniem rozsianym, czy też reumatyzmem. W przypadku boreliozy neurologicznej, zostają zajęte poszczególne nerwy w ciele. Bardzo szybko może dojść do zapalenia opon mózgowych lub też mózgu! Osoba zarażona może nawet zachorować na chorobę psychiczną, wskutek uszkodzeń różnych partii mózgu. Nieleczona borelioza zwykle doprowadza do niepełnosprawności lub nawet śmierci. Można ją jednak skutecznie leczyć, jak?

Pomimo tego, że choroba ta jest groźna, a jej skutki mogą być ciężkie, bardzo łatwo i szybko można ją wyleczyć. Leki jednak powinny być podane jak najszybciej, gdyż pewne jest, że skutków takich, jak: niedowłady, paraliże itp. nie da się cofnąć. W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki, które dobiera lekarz specjalista. Dodatkowo, wprowadza się specjalną dietę pokarmową, która ma zahamować namnażanie się bakterii Borelli, czyli krętków lub cyst. Istnieją dwie „szkoły” leczenia boreliozy, niestety z racji tego, że jest to choroba stosunkowo młoda, gdyż odkryta w 1982 roku, nie ma jednoznacznej decyzji, która „szkoła” leczenia powinna być przodująca. Według procedury IDSA uważa się, że po krótkiej antybiotykoterapii, trwającej około 6 tygodni, człowiek jest zdrowy. Wszystkie późniejsze objawy, które nadal mogą wskazywać na boreliozę, są tylko tzw. zespołem poboreliozowym. Najczęściej leczy się wtedy objawy, tzn. podaje leki, które np. uśmierzają ból. Według innej „szkoły” ILADS uważa się, że borelioza powinna być leczona antybiotykami tak dopóty, dopóki wszelkie objawy nie ustąpią. Samo leczenie jest dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Która metoda jest tą właściwą? Do końca nie wiadomo, pewne natomiast jest, iż antybiotyki muszą zostać podane. Warto także wspomnieć, że niewłaściwie zdiagnozowana borelioza może mieć swój finał leczenia u psychiatry, warto zatem mieć świadomość występowania tej choroby i zadbać o skuteczną diagnozę tak, by móc rozpocząć właściwe leczenie.

Borelioza leczenie – Boreliozę leczy się antybiotykami, które zabijają w ciele człowieka bakterie Borelli. Leczenie zazwyczaj trwa od 6 tygodni do pół roku, w zależności od tego, jakie się ma objawy. Dodatkowo zostają pacjentowi podawane leki, które m.in. uśmierzają ból, wpływają pozytywnie na stawy i kości, czy wzmacniają odporność. Należy także unikać spożywania produktów, przez które bakterie w ciele się namnażają, czyli np. produktów wysoko węglowodanowych.

 

Profilaktyka w zapobieganiu boreliozie

 

  • Unikać chodzenia szlakami zwierząt,
  • Stosować repelenty (środki odstraszające kleszcze), najlepiej te, które w swoim składzie posiadają deet np. Mugga 50
  • W przypadku wszczepienia się kleszcza w skórę, należy go szybko usunąć. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować.
  • Po wizycie w lesie należy dokładne obejrzeć całe ciało.

 

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...