REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że tradycyjne podstawowe paleciaki znacznie różnią się od ich bardziej zaawansowanych technologicznie kuzynów – paleciaków elektrycznych. Jakie są szczegółowe różnice między tymi pojazdami? Chcesz wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

W poniższym artykule przyjrzymy się głównym różnicom pomiędzy wózkami paletowymi ręcznymi a elektrycznymi. Jako najważniejsze możemy wymienić:
1. Budowa
2. Sposób napędzania
3. Parametry
4. Cena
5. Zastosowanie
Wózki paletowe, które znamy dziś, swój początek biorą od lat 40-tych ubiegłego wieku, kiedy to w Szwecji firma BT Industries wprowadziła na rynek pierwszy paleciak ręczny. Jak łatwo się domyślić, paleciak ręczny z czasem został wyposażony w silnik elektryczny, co dało początek – wózkom paletowym elektrycznym.

Budowa paleciaków

Konstrukcja paleciaka ręcznego jest bardzo prosta i nieskomplikowana, a składa się na nią zaledwie kilka elementów. Najważniejsze z nich to:

  • rama z dyszlem, który umożliwia sterowanie paleciakiem – zwykle wykonana jest z metalu, zabezpieczonego lakierem, który jest odporny na utlenianie;
  • pompa – odpowiadająca za sprawne i szybkie unoszenie ładunku;
  • widły – w przypadku paleciaków ręcznych, bez względu na rozstaw czy długość pozwalają na unoszenie ładunków na wysokość zaledwie do ok. 20 cm;
  • koła sterujące – jak sama ich nazwa wskazuje służące do sterowania pojazdem, ulokowane z przodu paleciaka, zaraz przy dyszlu;
  • oraz rolki prowadzące – pojedyncze lub podwójne, zapewniające wygodę poruszania się paleciaka.

Paleciaki ręczne są lekkie – ważą zaledwie kilkadziesiąt kilogramów. W przeciwieństwie do wózków paletowych elektrycznych, które mogą osiągać wagę nawet… 10 razy większą (czyli do ok. 1 tony).
Dlaczego paleciaki elektryczne są dużo cięższe? Wynika to z ich napędzania – konstrukcja elektrycznych wózków paletowych musi dodatkowo pomieścić silnik wraz z niezbędnymi do jego prawidłowego działania, układami.

budowa-paleciaka Ponadto istnieją różne rodzaje paleciaków elektrycznych – od paleciaków elektrycznych, gdzie operator porusza się za/przed wózkiem, przez paleciaki z platformą dla osoby obsługującej, po wózki paletowe elektryczne z masztem.

Sposób napędzania

Jak zaznaczono paleciaki ręczne i elektryczne znacznie różnią się pod względem wagowym z uwagi na to, iż jedne są zasilane elektrycznym silnikiem, drugie natomiast – czyli paleciaki ręczne – jedynie siłą ludzkich rąk.
Praca na paleciakach elektrycznych jest znacznie lżejsza i przyjemniejsza dla operatora. W przypadku paleciaków ręcznych pracownik obsługujący wózek musi wykazać się dobrą siłą fizyczną oraz kondycją, która pozwoli mu zarówno na wprawienie pojazdu w ruch, jak i na uniesienie ładunku. Natomiast w paleciakach elektrycznych za wszystkie procesy odpowiada 24 voltowy ładowany akumulator.

Parametry paleciaków

Sposób zastosowanego napędu ma wpływ także na parametry jakie osiąga paleciak. Jak łatwo się domyślić są one nieco niższe w przypadku paleciaków ręcznych, które nie są aż tak wydajne. Mówiąc o parametrach, mowa o:

  • udźwigu maksymalnym – w przypadku paleciaków ręcznych do ok. 2 ton, elektrycznych – do 3 ton;
  • maksymalnej wysokości podnoszenia – wynoszącej w paleciakach ręcznych do 20 cm, w elektrycznych z masztem – nawet do 5 metrów (!);
  • prędkości jazdy – co oczywiste, w paleciaku ręcznym zależy ona od tego jaką prędkość będzie w stanie rozwinąć operujący wózkiem pracownik. Natomiast w paleciakach elektrycznych jest to ok 10 km/h.

Ceny paleciaków

ceny-paleciakow Wszystkie powyższe elementy, w tym głównie parametry wózków, wpływają na ich cenę. Co jeszcze oddziałowuje na cenę paleciaka? Przede wszystkim:
– marka, model i typ;
– stan (nowy/używany);
– rok produkcji;
– moc silnika, czas pracy po jednym naładowaniu (w przypadku paleciaka elektrycznego);
– zastosowanie dodatkowych ułatwień – np. technologii usprawniającej podnoszenie dzięki szybszej pompie czy zabezpieczeniu wózka poprzez dodatkowy ręczny – hamulec.
Jednak uogólniając:

  • ceny paleciaków ręcznych wahają się w okolicy ok 1 000zł;
  • koszt paleciaka elektrycznego to od ok. 10 000 do powyżej 20 000zł ( w przypadku wózków paletowych elektrycznych z masztem).

Zastosowanie paleciaków

Paleciaki wykorzystuje się głównie w przypadku mniej i średnio intensywnych prac związanych z załadunkiem, rozładunkiem a także przewożeniem towarów na nieduże odległości. Wózki paletowe sprawdzają się głównie podczas prac:
– na terenie marketów i hipermarketów spożywczych;
– na terenie niewielkich zakładów pracy;
– w hurtowniach;
– na zapleczach magazynów, sklepów ogrodniczych itp.
– w pracach rozładunkowych na plandekach ciężarówek.
W zależności od tego, jaka wysokość podnoszenia jest wymagana – wykorzystuje się paleciaki ręczne lub paleciaki elektryczne. Co warto podkreślić – używanie paleciaków ręcznych nie wymaga żadnych uprawnień, dlatego pracodawcy często decydują się na ich zakup, gdyż nie wiąże się on z koniecznością odbywania kursów przez pracowników.

Podsumowanie

podsumowanie-paleciaki Istnieje szereg różnic pomiędzy paleciakami ręcznymi a elektrycznymi, jednak większość z nich wynika i jest motywowana ich sposobem napędzania. Z pewnością każdy z tych rodzajów wózków wpasował się idealnie w pewną niszę na rynku i paleciaki jeszcze długi czas będą cieszyły się powodzeniem zarówno w branży spożywczej, jak i przemysłowej oraz budowlanej.
A Ty szukasz paleciaka? Sprawdź ofertę na wózki paletowe dostępną tutaj: www.lemarpol.com.pl/wozki/paleciaki

- REKLAMA - Zewnętrzne linki