XVII Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów w jaworznickiej PSM

Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów organizowany od lat przez jaworznicką Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz zaliczyć można bezsprzecznie do prestiżowych konkursów muzycznych. Współorganizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Artystycznej i Urząd Miasta Jaworzna. Patronatem honorowym objęli konkurs: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Jaworzna. Konkurs kierowany jest do uczniów wszystkich rodzajów szkół muzycznych I stopnia. Przesłuchania tegorocznej XVII edycji potrwają dwa dni – 21 i 22 listopada. Zaprezentują się uczniowie grający na instrumentach dętych drewnianych czyli na flecie, oboju, klarnecie, fagocie i saksofonie.

REKLAMA

Wyróżniono dwie kategorie wiekowe – I kategoria do lat 10, kategoria II powyżej 10 lat. Jedynie grupa E czyli klasy fagotu to jedna kategoria wiekowa – powyżej 14 lat.

Młodzi muzycy przyjechali z 35 szkół z całej Polski. Największą 14-osobową grupę stanowią muzycy z Jaworzna. Wystąpią następujący jaworznianie – Pasek Filip,Gurgul Natalia, Najman Monika, Musiał Julia, Chmura Milena, Jastrzemska Zofia, Pawłowska Karolina, Pawlik Maria,

Guca Dorian, Wiercioch Antoni, Mielnicki Filip, Tucki Szymon, Gałązka Fryderyk i Wiercioch Bartłomiej.

W konkursie zagra 120 młodych muzyków, najwięcej flecistów – 43, niewiele mniej klarnecistów – 40. Każdy muzyk zaprezentuje się w programie dowolnym, solo lub z fortepianem, co istotne – wszystkie utwory muszą być zagrane na pamięć. W drugiej kategorii wiekowej to do 7 minut, bez nut – bardzo trudne zadanie.

Jury konkursu złożone jest z wybitych muzyków, wykładowców Akademii Muzycznych. Do prac jury zaproszono również absolwenta jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej saksofonistę Bartłomieja Dusia, laureata m.in. I miejsca na I Konkursie Młodych Solistów w roku 2001.

W koncercie laureatów zagrają zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych grupach instrumentalnych i kategoriach wiekowych. Wręczenie nagród i koncert laureatów odbędzie się w piątek o godz. 13.00 w auli jaworznickiej PSM. Z pewnością wszyscy młodzi muzycy zagrają bez nut, choć nomen omen jak z nut.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki