czwartek, 25 kwietnia, 2024

Torby ekologiczne zamiast foliowych siatek?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneTorby ekologiczne zamiast foliowych siatek?

Torby ekologiczne zamiast foliowych siatek?

- Advertisement -

 

Pod koniec 2014 roku trzy unijne instytucje, mianowicie Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska, zawarły kompromis dotyczący ograniczenia liczby zużywanych torebek foliowych albo nałożenia opłat, które zdecydowanie zredukowałyby liczbę zużywanych toreb na osobę w Unii Europejskiej. Jak kwestia ta wygląda w Polsce obecnie?

Foliówki tylko płatne

Foliowe torby na zakupy, czyli siatki różnej wielkości wykonane z tworzywa sztucznego, od 1 stycznia 2018 roku nie mogą być już w polskich sklepach oferowane za darmo. Wszystkie punkty sprzedaży w naszym kraju zostały objęte takim wymogiem. W sklepach sprzedający może zapytać kupującego, czy jest skłonny uiścić symboliczną opłatę recyklingową za siatkę. Opłata recyklingowa może być doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub być jej podstawową opłatą.

Wszystko to wynika ze wspominanych postanowień i przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską. Polska również została zobowiązana do przeciwdziałaniu nadmiernemu zużyciu foliowych torebek. Dlatego Minister Środowiska przygotował odpowiednie przepisy dotyczące opłat za torebki foliowe wydawane przy kasie. Zgodnie z ustawą, opłata recyklingowa może wynosić maksymalnie 1 zł, ale standardowo ma ona wynosić 25 groszy. Bezpłatne pozostają bardzo lekkie torby na zakupy, których grubość tworzywa sztucznego nie przekracza 15 mikrometrów. Torebki te, nazywane w niektórych regionach Polski zrywkami, służą do pakowania żywności luzem, np. bułek, owoców, warzyw czy mięsa.

W kierunku toreb ekologicznych

Jeszcze w 2017 roku szacowano, że Polacy zużywają znacznie więcej foliowych torebek rocznie, niż wynosi średnia dla całej Unii Europejskiej. Było to 250-300 sztuk, podczas gdy średnia dla Unii to 200 sztuk. To poważny problem, ponieważ foliówki zanieczyszczają środowisko. Dlatego resort środowiska robi wszystko, aby przekonać polskiego konsumenta, że warto skorzystać z toreb wielorazowego użytku.

Torby ekologiczne, które znakomicie sprawdzają się na zakupy, mogą być wykonane z papieru czy z materiału. Nie są zagrożeniem dla środowiska naturalnego w takim stopniu, jak torby foliowe.  Dzięki wprowadzeniu odgórnego przepisu zakazującego wydawanie darmowych toreb z tworzywa sztucznego w punktach sprzedaży, ministerstwo środowiska ma nadzieję, że konsumenci sami zainteresują się torbami ekologicznymi, z których wielokrotnie będą mogli korzystać, zamiast płacić przy każdym zakupie za foliówkę.  Torby bawełniane czy torby płócienne mogą być też designerskim dodatkiem do stylizacji codziennych, co także może stanowić motywację dla konsumentów.

Wprowadzenie opłat za foliówki okazało się skutecznym narzędziem redukcji ilości zużywanych toreb jednorazowych w innych europejskich krajach.

undefined

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...