czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przedawnienie pożyczki. Kiedy przedawnia się dług?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePrzedawnienie pożyczki. Kiedy przedawnia się dług?

Przedawnienie pożyczki. Kiedy przedawnia się dług?

- Advertisement -

Czy może dojść do przedawnienia pożyczki? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto przez problemy finansowe nie jest w stanie spłacić długu. Szukamy sposobów na przedłużenie okresu kredytowania, a czasami – próbujemy uniknąć trudnych płatności. Przedawniony kredyt nie będzie wymagać spłaty, ale czy dłużnik ma prawo odmówić spełnienia roszczenia, kiedy upłynie termin egzekwowania wierzytelności?

Co to jest przedawnienie pożyczki?

Przedawnienie pożyczki jest możliwe, a wszystkie kwestie związane z przedawnieniem długu regulują przepisy Kodeksu cywilnego. W jaki sposób należy wyjaśnić termin przedawnienia szybkiej pożyczki online? Z przedawnieniem kredytu konsumenckiego (w tym pożyczki online) mamy do czynienia, kiedy upłynął określony w umowie termin spłaty długu. Prawem dłużnika jest wówczas odmówienie spełnienia roszczenia wierzyciela i nie grożą mu za to żadne konsekwencje. Przedawnienie długu nie oznacza, że dług przestaje obowiązywać. Zadłużenie nadal istnieje, ale dłużnik nie ma obowiązku jego uregulowania. Co istotne, fakt przedawnienia może dotyczyć każdego roszczenia o charakterze majątkowym. Ile lat musi upłynąć, aby podmiot, u którego zaciągnęliśmy dług, nie mógł ubiegać się o zapłatę?

Kiedy przedawnia się dług?

Na spłatę chwilówki mamy przeważnie 30 dni, ale często spotykamy również oferty pożyczek z 45- lub 60-dniowym okresem kredytowania. Uregulowanie pożyczki długoterminowej jest łatwiejsze, ponieważ możemy zdecydować się nawet na 24 raty! Kiedy mimo tak dogodnych warunków mamy problemy ze spłatą należności, szukamy odpowiedzi na pytanie: „Kiedy przedawnia się dług?”. Wiemy już, że to możliwe, ale jak długo musimy czekać, aby nasze zadłużenie poszło w niepamięć? Kodeks cywilny podaje dwa podstawowe terminy przedawnienia długu:

  • 6 lat dla wszystkich roszczeń majątkowych lub roszczeń, które zostały stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym (do 9 lipca 2018 roku okres przedawnienia wynosił 10 lat),
  • 3 lata dla roszczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub roszczeń okresowych.

W przypadku pożyczek online okres przedawnienia wynosi 3 lata i nalicza się od dnia, w którym mieliśmy zwrócić pożyczone pieniądze. Wierzyciel może jednak przerwać bieg przedawnienia i zniweczyć nasze nadzieje na uwolnienie się od długu.

W jaki sposób można przerwać bieg przedawnienia?

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje naliczanie okresu przedawnienia na nowo, od momentu zakończenia postępowania. Nie jest to dobra wiadomość dla dłużników, którzy mieli nadzieję, że dług przepadnie. Co więcej, dłużnik może samodzielnie przerwać bieg przedawnienia. Przerwanie biegu przedawnienia następuje w momencie:

  • uznania długu przez dłużnika,
  • zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem,
  • podjęcia czynności przed sądem lub innym organem, który został powołany do rozpoznania spraw bądź egzekwowania roszczeń danego rodzaju; również w momencie podjęcia czynności przed sądem polubownym bezpośrednio w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia czy zabezpieczenia roszczenia.

Teoretycznie zatem przedawnienie długu jest możliwe, ale w praktyce instytucje pozabankowe zrobią wszystko, aby odzyskać dług. Pożyczają własny kapitał i dążą do odzyskania pieniędzy. Co za tym idzie, droga do przedawnienia długu jest daleka, a sprawa w końcu może mieć swój finał w sądzie.

Nie czekaj na przedawnienie pożyczki!

Wiele czynników może sprawić, że do przedawnienia długu nigdy nie dojdzie, a nasze problemy finansowe doprowadzą do spirali zadłużenia. Dlatego nie powinniśmy czekać, aż zadłużenia same znikną. Dużo lepszym posunięciem dla dłużników jest jak najszybsze podjęcie kontaktu z wierzycielem. Im wcześniej porozmawiamy z pożyczkodawcą, tym mniej poważne będą konsekwencje nieterminowych płatności. Instytucje pozabankowe pozwalają na wiele sposobów uniknąć problemów w spłacie. Możemy chociażby starać się o wydłużenie okresu kredytowania. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla każdej ze stron. Zadłużony uniknie odsetek, windykatora, a w dalszej kolejności również komornika, natomiast firma pożyczkowa odzyska pieniądze, które pożyczyła nierzetelnemu klientowi. Do przedawnienia długu może, ale nie musi dojść, z tego względu naprawdę warto jest rozważyć opcję negocjacji z wierzycielem i wypracowania korzystnego wyjścia z tej sytuacji!

- Advertisment -

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...