„Niebywalencja” – Festiwal im. Jeremiego Przybory w Jaworznie

Krakowskie Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej “PAKA” uznało, że Jaworzno świetnie nadaje się do zorganizowania kolejnego Festiwalu im. Jeremiego Przybory „Niebywalencja”. Jaworzniccy ważni ludzie od kultury byli tego samego zdania.Tak więc 17 i 18 listopada na deskach Teatru Sztuk i MDK niepodzielnie królowały teksty Mistrza.

REKLAMA

Pierwszego dnia festiwalu w konkursie swoje interpretacje piosenek Mistrza zaprezentowało 21 podmiotów wykonawczych – czyli wokaliści i zespoły, wśród nich 6 jaworznian – Brigitta Wierzbik, Marlena Budak, Sylwia Sarna-Bader, Martyna Pluta, Dominik Socha, Kamil Bzukała, akompaniament – Bartosz Paluch.

W jury zasiadała m.inn. Magda Umer, którą pytamy o najlepszych wykonawców konkursu.

Nagroda główna powędrowała do aktorów krakowskiego Teatru Bagatela – Izy Kubrak i Macieja Sajura. Co zdaniem artystów w ich prezentacji szczególnie szanownemu jury przypadło do gustu?

Drugiego dnia w MDK odbył się Koncert Galowy, w którym zaprezentowali się laureaci konkursu – zdobywcy nagrody głównej i pięciu wyróżnień. Nagrodę publiczności otrzymała jaworznianka Brigitta Wierzbik. Festiwal zamknął spektakl słowno muzyczny „Przybora na 102” autorstwa Magdy Umer i Mumio. O twórczości Mistrza Przybory krążą opinie, że wyjątkowo jest dla koneserów, choć nam się wydaje, że niejeden zwyczajny śmiertelnik obojętnie koło niej nie przejdzie.

Korzystając z wyśmienitej okazji zapytaliśmy artystów z Mumio o ich autorską interpretację nazwy festiwalu – niebywalencja to co?

Tak naprawdę Mistrz Przybora wymyślił Niebywalencję jako piękną wyspę, na której jest mniej banału, a moc inwencji. I jak tu nie lubić Mistrza Przybory, nikt tak pięknie niebywałych światów nie wymyśla i przewrotnie rzeczywistości nie opisuje. Co jeszcze w tekstach Mistrza Przybory nad wyraz sobie cenimy?

Był to wyjątkowo udany festiwal. Wszyscy bawili się wyśmienicie, jakże mogłoby być inaczej skoro Mistrz Przybora tak zabawnie pisał, a przy tym za żadną uszczypliwość nikt się na Mistrza nie obrażał. Dodajcie więc do ulubionych cytatów: co do umysłu zasobów to tam nie było tego więcej niż u trzmieli.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki