czwartek, 18 kwietnia, 2024

Zmiana przychodni lekarskiej – lekarz rodzinny nie spełnia Twoich oczekiwań?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneZmiana przychodni lekarskiej – lekarz rodzinny nie spełnia Twoich oczekiwań?

Zmiana przychodni lekarskiej – lekarz rodzinny nie spełnia Twoich oczekiwań?

- Advertisement -

Lekarz rodzinny to autorytet i osoba, która daje nam poczucie spokoju i kontroli nad zdrowiem naszym i naszych dzieci. Przynajmniej w teorii. W praktyce natomiast bywa tak, że wizyty w przychodni lekarskiej stają się mordęgą i wiecznym siłowaniem się ze specjalistą. Jeśli jesteśmy zmęczeni tym, że nie możemy znaleźć wspólnego kontaktu z lekarzem ogólnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać innego specjalistę. Zmiana przychodni lekarskiej to prosta i szybka czynność, z której korzysta wielu pacjentów.

 

Odpowiednia opieka = odpowiednia przychodnia lekarska

Lekarz rodzinny jest na swoim posterunku dla nas i dla naszych bliskich. Niestety bardzo często role odwracają się i pacjenci są traktowani z góry. Do tego dochodzą nieskuteczne metody leczenia, nieodpowiednia uwaga poświęcona pacjentom, opryskliwe zachowanie czy żenujące komentarze. Niestety współpraca z lekarzami pierwszego kontaktu czasem bywa bardzo męcząca. Nieodpowiednia opieka sprawia, że niechętnie chodzimy do przychodni lekarskiej. Skutkuje to brakiem profilaktyki czy zaniechaniem groźnych objawów i zaleczaniem ich domowymi sposobami, co czasem kończy się tragicznie.

Tymczasem zmiana przychodni lekarskiej jest całkiem prosta. Wystarczy do tego deklaracja, którą składa się w nowej placówce na ręce lekarza rodzinnego, który ma nas w przyszłości doglądać. Najczęściej na taki zabieg decydują się rodzice. Wizyty z dziećmi w przychodni lekarskiej są z reguły częstsze niż u dorosłych, więc odpowiednia więź z lekarzem rodzinnym jest niezbędna. Należy wpisać w deklaracji imię i nazwisko lekarza, a także szereg danych osobowych osoby dorosłej i dziecka.

Takiej zmiany przychodni lekarskiej możemy dokonać w roku dwukrotnie w sposób nieodpłatny. Jeśli sytuacja ma miejsce trzeci raz w ciągu dwunastu miesięcy, należy wnieść opłatę rzędu 80 zł na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem jest uzasadnienie częstej zmiany lekarza rodzinnego, co może być podyktowane np. nieoczekiwaną zmianą miejsca zamieszkania, co wymusza również zmianę przychodni lekarskiej.

Co z dokumentacją medyczną po zmianie przychodni lekarskiej?

W starej przychodni lekarskiej znajduje się pełna dokumentacja medyczna czyli historia przebytych przez nas chorób oraz podjętego leczenia. Jest to bardzo ważna sprawa, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, u których przebyte szczepienia mają kluczowe znaczenie dla dalszych działań. Co trzeba zrobić, żeby przenieść historię medyczną do nowej przychodni lekarskiej? Czasami wystarczy tylko zwrócić się do starej placówki, która sama przefaksuje dane do nowego lekarza rodzinnego. Bywa jednak, że całą procedurę musimy wykonać samodzielnie – należy zwrócić się po udostępnienie i wykonanie (płatnego) odpisu dokumentacji medycznej. Następnie dokumenty te trzeba złożyć w nowej przychodni medycznej. Jest to jednak kwestia opcjonalna i nikt nie wymaga od nas takich czynności przy zmianie lekarza pierwszego kontaktu.

Źródło: Przychodnia Rychwał / Stawiszyn: http://www.przychodniazbiersk.pl

- Advertisment -

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Podpisano umowę na budowę obwodnicy Bukowna i przebudowę drogi do Jaworzna

Umowa dotycząca remontu drogi do Jaworzna oraz budowę obwodnicy Bukowna została podpisana w Starostwie Powiatowym w Olkuszu. Największa inwestycja w historii powiatu olkuskiego obejmuje między...

Dni Zdrowia pod Galerią

Dni Zdrowia, w których trakcie można skontrolować swoje zdrowie, odbywają się dzisiaj czyli 18 kwietnia przed wejściem do Galerii Galena. Wydarzenie nazwane Dniami Zdrowia jest...